İspanyol Meclisinin, Katalonya'nın referandum talebini reddetmesi

İspanyol Meclisinin, Katalonyanın referandum talebini reddetmesi
Katalonya özerk yönetim başkanı Artur Mas, anayasal reform için diyalog çağrısı yapan İspanya başbakanını sıkıştırmaya çalışıyor

MADRİD (AA) - Katalonya özerk yönetiminin 9 Kasım'da referanduma gitmek için yaptığı başvurunun İspanyol meclisinde yüzde 90'a yakın büyük çoğunlukla reddedilmesinin yankıları sürüyor.

"Anayasaya aykırı" olduğu gerekçesiyle Katalonya'daki referandum girişimlerine karşı çıkan Başbakan Mariano Rajoy'un, anayasal bir reform paketi ile gelmeleri halinde diyaloğa açık olabileceğini söylemesine Katalonya Özerk Yönetim Başkanı Artur Mas'dan cevap geldi. Mas, Katalan Parlamentosu'ndaki oturumda "Sayın Rajoy, gün ve saat söyleyin. Bundan daha kolay kesinlikle olamaz" dedi.

Katalonya'daki sorunlarla bağlantılı, Artur Mas ile Başbakan Rajoy arasında bu zamana kadar hiçbir direkt görüşme olmazken, Mas'ın bu sözleri, ilk defa diyalog kapısı açan Başabakan Rajoy'u siyasi açıdan sıkıştırmak istemesi olarak yorumlandı. Rajoy, meclisteki konuşmasında Katalonya'nda referandum yapılmasına hiçbir şekilde müsade etmeyeceğini vurgulamış ve "Mas ile 1 değil 500 kez kahve içsek bile bir şey değişmez" demişti.

Öte yandan İspanyol meclisinin "çoğunlukla, demokratik ve meşru bir şekilde Katalonya'ya kapıyı kapadığını" söylemekten çekinmeyen Mas, "İlk denenilen devlet ile diyaloğa girip, müzakere edip, konuşmaktı. Bu yolu kapattılar ama diğer açık kapılar var" dedi. Katalan Parlamentosu'nun oylamayı planladığı halk oylamalarıyla ilgili yasa değişikliğine ve uluslararası hukuki yöntemlere atıf yapan Katalonya Başkanı, "Bakalım hangisi bizim yolumuzu açacak çünkü Katalan vatandaşları referandum yapma taleplerini sürdürüyorlar" dedi.

Mas'ın konuşmasında ayrıca, İspanya'da iktidardaki Halk Partisi'ni "Almanya Başbakanı Merkel isterse anayasal reformu kabul ediyorsunuz ama Katalan halkı istediği zaman aynısını yapmıyorsunuz" diyerek eleştirmesi dikkati çekti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com