İsrail bu proje için mi özür diledi?

İsrail bu proje için mi özür diledi?
İsrail'in Türkiye'den özür dileme sebebinin Türkiye ve İsrail arasındaki yeni bir işbirliğinden dolayı olduğunu söyledi.
İsrail'in Mavi Marmara'da 9 Türk vatandaşını şehit etmesinden sonra iplerin kopmasının ardından bölgedeki stratejik gelişmeler İsrail'i özür dilemek zorunda bırakmıştı. Türkiye'nin taleplerini kabul eden İsrail'in başka hedefler peşinde olduğu konuşuluyor.
 
Financial Times, İsrail'den gelen Mavi Marmara özrünün Türkiye ve İsrail ile enerji alanında müthiş bir ortaklığın habercisi olduğunu yazdı.
 
Gazetenin muhabirleri iki taraftan da yetkilerin stratejik enerji projeleri için Doğu Akdeniz'de bir engelin kalktığını söylediklerini aktarıyor.
 
İsrailli bir yetkili "İsrail'i böyle bir özrü dile getirmeye zorlayan şey Suriye'deki gelişmeler oldu çünkü İsrail, Suriye'deki kimyasal silahların Hizbullah ya da El Kaide bağlantılı grupların ele geçmesinden endişe ediyor." diyor.
 
Adı verilmeyen bir Türk yetkili de özrün İsrail ile Türkiye arasında doğal gaz boru hattı inşa edilmesinin önünü açtığını söylüyor.
 
PKK lideri Abdullah Öcalan'ın perşembe günkü açıklamasının yankılarını ve bu noktaya nasıl gelindiğini değerlendiren Financial Times, konuyu baş makaleye taşıyor.
 
TÜRKİYE'DEKİ KAMUOYU
 
Gazete, hükümet amacına ulaşacak ise "kamuoyundaki zihniyetin değişip değişmeyeceği hakkında ortada büyük bir soru işareti var." diyor. (AAK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com