İsrail Cumhurbaşkanı Peres Viyana'da

İsrail Cumhurbaşkanı Peres Viyanada
Peres, İran'ın nükleer programını eleştirdi ve İran'ın "uzun menzilli nükleer başlıklı füze ürettiğini" ileri sürdü

VİYANA (AA) – Resmi ziyaret için Avusturya'nın başkenti Viyana’da bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, İran’ın "dünyada en büyük tehdidi oluşturan ülke olduğunu" ve Tahran yönetiminin nükleer bomba ve 2000 km menzile sahip nükleer başlıklı füzeler ürettiğini iddia etti.

Peres, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ile yaptığı resmi görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. İran'ın nükleer programıyla ilgili soru üzerine, İran’ın 5+1 ülkeleriyle Cenevre’de yaptığı anlaşma ve uygulanması için tanınan altı aylık süreye işaret eden Peres, "İran ile ilgili laf değil icraat beklediğini" belirterek, İran’ın nükleer bomba ve 2000 km menzilli füze ürettiğini" ileri sürdü.

Dünya üzerinde İran kadar tehdit oluşturan başka bir ülke bulunmadığını savunan Peres, İran’ın Hamas ve Hizbullah gibi örgütleri finanse ettiğini söyledi. Peres, eğer altı ay içinde İran ile 5+1 ülkeleri arasında nihai bir anlaşmaya varılmazsa "İran'ın normal bir ulus devlet olarak değerlendirilemeyeceği" yorumunu yaptı.

"İran’ın bomba üretmeyi sürdürmesi ve terörü, terör tehdidini yaymaya devam etmesi halinde durdurmak için elimizden gelen her şeyi yaparız" diyen Peres, ABD Başkanı Barack Obama’ya atıfta bulunarak, "Başkan Obama’nın söylediği tüm seçenekler masada duruyor" ifadesini kullandı.

Avusturya Cumhurbaşkanı Fischer’in İran’a yapacağı ziyaret nedeniyle Fischer'e bir mesaj verip vermediğini soran bir gazeteciye Peres, "Bizim İran konusundaki tavrımız bellidir. İran nükleer bomba üreten ve dünyaya tehdit oluşturan bir devlettir" yanıtını verdi.

Avusturya Cumhurbaşkanı Fischer de Peres ile ikili görüşmesinde ikili ilişkiler, bölgesel sorunlar, İsrail-Filistin barış süreci, Arap Baharı ve Mısır'daki olaylar, Ukrayna ve Rusya'daki gelişmeleri ele aldıklarını aktardı. Fischer, İsrail-Avusturya ilişkileri hakkında ise "İsrail ile zaman zaman sorunlar yaşasak da yoğun ve dostane ilişkilerimiz var" ifadesini kullandı. 

Peres, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Fischer ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından Avusturya Başbakanı Werner Faymann'ı kabul ederek bir süre görüştü. Peres'in resmi temaslarını tamamlamasının ardından yarın ülkesine dönmek üzere Viyana'dan ayrılacağı bildirildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com