İsrail Dediklerimizi Yapacak!

İsrail Dediklerimizi Yapacak!
İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi, İsrail ile Türkiye arasındaki krizi sona erdirmek amacıyla Cenevre'de yapılan görüşmelerde anlaşmaya yaklaşıldığını duyurdu...

Haaretz gazetesinin Türk kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, İsrail, Mavi Marmara olayından dolayı özür dilemeyi ve ölenlerin yakınlarına tazminat ödemeyi prensipte kabul etti. Türk tarafı ise bu iki koşulun yerine getirilmesi halinde İsrail ile ilişkileri normalleştireceğini ve Tel Aviv'e yeniden büyükelçi göndereceğini söyledi. Haberde iki tarafın da, gelişmeleri iki ülkenin başbakanlarına ileteceği ve hukuk uzmanlarının anlaşmanın detaylarını görüşeceği belirtildi.
Görüşmelerden haberdar olan bir Avrupalı diplomat ise, İsrail'in bu konuda yapacağı açıklamanın Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından “özür” olarak yorumlanabilecek, ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bunun bir özür olmadığını savunabileceği şekilde hazırlanmasının amaçlandığını öne sürdü.

'YANGIN İMAJI DÜZELTTİ'
Haaretz gazetesi dünkü başyazısında da İsrail'deki orman yangınlarının ülkeye imajını düzeltme fırsatı sunduğu belirtti. Yazıda, “Başbakan Netanyahu'nun Türkiye Başbakanı'na teşekkür etmesi ve Türkiye'nin yardımının ilişkileri iyileştirme imkânı sağladığını söylemesi doğru yönde atılmış bir adımdır. Ama bu sözlerin, somut adımlarla desteklenmesi gerekiyor: Gazze'ye giden filoda Türk sivillerin ölümünden pişmanlık duyulduğunun söylenmesi ve ailelerine tazminat ödenmesi gibi...” denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com