İsrail Dışişleri Bakanı Liberman Bulgaristan'da

İsrail Dışişleri Bakanı Liberman Bulgaristanda
SOFYA (AA) – Bulgaristan’a bir günlük resmi ziyarette bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Avgidor Liberman, “İkili ilişkilerimiz mükemmel düzeyde gelişiyor” dedi.İçişleri Bakanı Tzvetlin...

SOFYA (AA) – Bulgaristan’a bir günlük resmi ziyarette bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Avgidor Liberman, “İkili ilişkilerimiz mükemmel düzeyde gelişiyor” dedi.

İçişleri Bakanı Tzvetlin Yovçev’in davetlisi olarak ülkeye gelen Liberman, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından kabul edildi. Liberman, daha sonra Başbakan Plamen Oreşarski, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Tzvetlin Yovçev ve Dışişleri Bakanı Kristiyan Vigenin ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Bulgaristan ve İsrail’in ikili ilişkilerine dinamizm katacak yeni projeler geliştirileceği, iki ülkenin hükümetlerinin 2014 yılının ikinci yarısında hükümetler arası toplantıda bir araya gelecekleri ve bu toplantıda karşılıklı ekonomik ilişkilerin ön planda olacağı belirtildi.

Açıklamada ayrıca Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev’in, İsrail’in bilişim, sağlık ve biyoteknoloji  alanlarında sahip olduğu deneyimleri Bulgaristan'daki muhatapları ile paylaşmasını istediği aktarıldı.

Açıklamaya göre, Bulgaristan’ın komşu ülkeleri ile enerji aktarım ağlarını geliştirmekte olduğunu ifade eden Plevneliev, bu alanın İsrail ile ilişkilerin geliştirilmesinin önünde yeni fırsatlar yarattığını vurguladı.

Hükümet Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada ise Başbakan Plamen Oreşarski’nin, Bulgaristan ile İsrail arasıdaki ekonomik ilişkilerin büyük bir gelişim potansiyeline sahip olduğunu vurguladığı bildirildi.

“İsrail ile daima ilişkilerimiz mükkemmel olmuştur” diyen Oreşarski, yine de iki ülkenin önündeki fırsatları da değerlendirmek zorunda olduklarını belirtti.

Açıklamada, İsrail Dışişleri Bakanı Liberman’ın iki ülkenin iş birliğini geliştirebileceği en önemli alanlardan birinin ekonomi olduğunu, Bulgaristan’ın İsrail’in tarım sektöründe kullandığı teknolojilerin ve bu alandaki yatırımların teşfiğinden yararlanabileceğini belirttiği ifade edildi.

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Tzvetlin Yovçev’in Liberman ile görüşmesinin ardından basına yapılan açıklamada da Ortadoğu barış süreci ve İsrail ile Filistin arasındaki görüşmeleri yoğunlaştırma olanaklarının ele alındığı belirtildi.

Görüşmede iki ülke arasında güvenlik alanındaki stratejik iş birliğinin ele alındığı, iki bakanın karşılıklı diyaloğun bu iş birliğe ivme kazandırdığı konusunda mütabık kaldıkları ve terörizmle mücadele alanındaki ortak çalışmaların daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade ettikleri vurgulandı.

Açıklamada ayrıca Yovçev’in, Liberman’la Suriye ve Ukrayna’daki gelişmeler konusunda ülkesinin izlenimlerini paylaştığı, Bulgaristan'ın maruz kaldığı sığınmacı akını konusunda yaşadığı sorunları aktardığı ve İsrail’den olası çözümlere ilişkin deneyimlerini kendileriyle paylaşmasını istediği bildirildi.

Son resmi görüşmesini Dışişleri Bakanı Kristiyan Vigenin ile yapan İsrail Dışişleri Bakanı Avgidor Liberman, toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, iki ülke arasındaki ilişkilerin olumlu geliştiğini kaydetti.

Liberman, “Son yıllarda Bulgaristan ile İsrail arasındaki ilişkiler son derece derinleşti, iyileşti ve yoğunlaştı” dedi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com