İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, Atina'da

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, Atinada
Lieberman, Venizelos ile görüştü

ATİNA (AA) - İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, "Türkiye ile diplomatik ve ticari ilişkilerimiz var. Geçtiğimiz yıl Türkiye ile olan ticaretimiz arttı ve bu güzel bir haber. Ancak bu aşamada top, Türkiye'nin sahasında bulunuyor" dedi. 

Atina'yı ziyaret eden Lieberman, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ile bir araya geldi.

Görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında Türkiye ile ilişkilere de değinen Lieberman,  "İlk başta Türkiye ile diplomatik ve ticari ilişkilerimiz var. Geçtiğimiz yıl Türkiye ile olan ticaretimiz arttı ve bu güzel bir haber. Ancak bu aşamada top Türkiye'nin sahasında bulunuyor"  dedi.

Kırım'daki gelişmelerle Batı Şeria ve Gazze'deki durumun benzerliğine ilişkin değerlendirmelerin sorulması üzerine Lieberman, "Kırım meselesi ile bizim Ortadoğu'da karşılaştığımız tahriklerle herhangi bir benzerlik göremiyorum. Bizim tezimiz nettir, biz başka ülkelerin iç meselelerine karışmıyor ve müdahale etmiyoruz. AB, ABD ve Rusya arasındaki konulara da karışmayacağız " diye konuştu.

Lieberman, İsrail hükümetinin, doğalgazın Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi aracılığıyla taşınması konusunun ise "şeffaflık ve samimiyetle" ele alınacağını belirtti.

İsrail doğalgazının taşınması konusuyla ilgili soruları yanıtlayan Lieberman, bunun "çok pahalı bir yatırım" olduğuna dikkati çekti. Bu aşamada, doğalgaz yataklarının araştırılması ve incelenmesinin özel sektörün elinde bulunduğunu belirten Lieberman, "Araştırmaları yapan şirketin incelemelerini bekliyoruz, devamında ise müzakereler yapılacaktır" şeklinde konuştu.

Venizelos ise Yunanistan'ın, enerji politikasında AB'nin temel ilkelerini izlediğini söyledi. Venizelos, Atina'nın gerek iki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi gerekse Yunanistan-İsrail-Kıbrıs Rum Kesimi ile üçlü işbirliğine çok büyük önem verdiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Venizelos, görüşmede Ukrayna, İran, Ortadoğu, Kıbrıs, Türk-Yunan ilişkileri konularının da gündeme geldiğini belirtti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com