İsrail-Filistin barış görüşmeleri

İsrail-Filistin barış görüşmeleri
BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Serry:

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Robert Serry, yasa dışı yerleşim faaliyetlerinin iki devletli çözüm çabalarına verdiği zararı İsrail'in görmesi gerektiğini söyledi. 

Serry, BM Güvenlik Konseyi'ne İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmelerine ilişkin verdiği brifingde, mevcut siyasi tıkanıklık durumun iki devletli çözüm beklentileri için büyük risk oluşturduğunu vurguladı.

ABD'nin aracılığıyla başlatılan görüşmelerin 9 ay sonra askıya alınması ve sahadaki durumu değerlendiren Serry, iki tarafın da bu dönemde içinde süreci tehlikeye atacak eylemlerde bulunduğunu aktardı.

Serry, İsrail'in illegal yerleşim politikalarını sürdürmesini eleştirerek, "İsrail eğer iki devletli çözüm konusunda ciddi ise yasadışı yerleşim faaliyetlerinin sürece verdiği zararı görmeli" dedi.

Gazze'den roket fırlatılmasına da tepki gösteren Serry, "Tarafların zor tercihler yapması gerekiyor. Bir tercih yapılmaması, en zararlı seçenek olan sahadaki tek devletli gerçekle karşılaşmamıza neden oluyor. Taraflar iki devletli çözümü mü yoksa bu fırsatın ellerimizden kaçıp gitmesini mi arzuladıklarını göstermeliler" ifadesini kullandı.

Serry, Gazze'deki trajediye de değinerek, "Gazze'de hayati önemdeki ilaç sorununun giderilmesi için Türkiye'nin Dünya Sağlık Örgütü'ne 1,5 milyon dolar bağış yapma kararını açıklamaktan memnuniyet duyuyorum" diye konuştu.

-"İsrail, kendini yalnızlaştırıyor"-

Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, BM Güvenlik Konseyi çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasından İsrail'i sorumlu tuttu.

İllegal yerleşim faaliyetlerini sürdürerek ve tutukluları salmayarak İsrail'in süreci durdurduğunu belirten Mansur, BMGK'da konuşan ülke temsilcilerinin Filistin'in pozisyonuna büyük destek verdiğini ifade ederek, "İsrail, kendi illegal faaliyetleri nedeniyle kendisini uluslararası toplumda yalnızlaştırıyor" dedi. 

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Ron Prosor ise BMGK'da yaptığı konuşmada, Hamas ile El Fetih arasında sağlanan anlaşmayı kınayarak, "Uluslararası toplumda bu anlaşmayı tanıyanlar, İsrail'e yapılan terör saldırılarına meşruiyet sağlamış olurlar" iddiasında bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com