İsrail-Filistin hattı gergin

İsrail-Filistin hattı gergin
İsrail resmi radyosu, Gazze'den İsrail'in güneyine 2 füze atılması sonucu 13 kişinin hafif yaralandığını bildirdi. Öte yandan Yahudi yerleşimcilerin, Mescid-Aksa'nın güneyindeki Silvan mahallesinde Filistinlilere ait 6 aracı tahrip ettikleri bildirildi.

İsrail'in Sesi Radyosu'nun İsrail ordusuna dayandırarak verdiği haberde, Gazze'den İsrail'in güneyine atılan "Grad" tipi iki füzeden birinin İsrail'in Netivot beldesine düşmesi sonucu birçok evin hasar gördüğü, ikinci füzenin ise Beersheva (Bi;r Seba) yakınlarında açık bir alana düştüğü belirtildi.

Radyo, İsrail'in "Demir Kubbe" olarak bilinen füze savunma sisteminin saldırıya engel olamadığını ve hafif yaralanan 13 kişinin Beersheva kentindeki Soroka Hastanesi'ne kaldırıldığını bildirdi.

Beersheva belediyesi okulları bir günlüğüne tatil ederken, Filistinli yetkililer henüz olayla ilgili bir açıklama yapmadı.

YAHUDİ YERLEŞİMCİLERDEN SALDIRI

Öte yandan Yahudi yerleşimcilerin, Mescid-Aksa'nın güneyindeki Silvan mahallesinde Filistinlilere ait 6 aracı tahrip ettikleri bildirildi.

Filistin yönetimi resmi haber ajansı Vefa'da yer alan haberde, saldırının dün gece düzenlendiği belirtildi. Aracı tahrip edilen Filistinlilerden Ziya Beydun, saldırının bölgedeki Filistinlilere gözdağı vermek ve Kudüs'ten ayrılmaya zorlamak için yapıldığını ileri sürdü.

Sokaktaki kamera kayıtlarının saldırının en açık kanıtı olduğunu belirten Beydun, İsrail makamlarına herhangi bir şikayet başvurusunda bulunmayacağını zira mahkemenin Filistinlilere karşı önyargılı davrandığını savundu.

Diğer Filistinliler de, saldırı nedeniyle, gereken önlemleri almayan ve benzer olaylar karşısında müdahalede bulunmayan İsrail güvenlik güçlerini suçlarken, 'sonucu önceden belli olduğu' gerekçesiyle, şikayette bulunmayı düşünmedikleri de kaydedildi.

Öte yandan Kudüs'teki Mescid-i Aksa Külliyesi'nin müdürü Dr. Nacih Bekirat'ın, 6 ay süreyle Mecsid-i Aksa'ya girişinin yasaklanmasını protesto eden bir gencin de görevli olduğu Mescid'i Aksa'ya girmesinin yasaklandığı bildirildi.

Tarık el-Haşmelu adlı Filistinli gencin, dün Bekirat'a destek amacıyla düzenlenen bir gösteriye katıldığı gerekçesiyle İsrail güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı ve 750 dolar para cezası ve 15 gün süreyle Mescid-i Aksa'ya giriş yasağı karşılığında salıverildiği belirtildi. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com