İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular

İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular
Filistin Esirler Kulübü Başkanı Faris:

RAMALLAH (AA) - Filistin Esirler Kulübü Başkanı Kaddura Faris, İsrail yönetimince yapılan idari tutuklamaların, Filistin halkı için tehlike oluşturduğunu söyledi.

Ramallah'taki  Devlet Enformasyon Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Faris, İsrail'in, idari hapis cezasına çarptırılan tutukluların hayatını trajediye çevirdiğini belirterek, "İdari tutuklamalar, Filistin halkı için tehlike teşkil ediyor. Bu çerçevede tüm Filistinliler, kendisine hiçbir suç isnat edilmeksizin söz konusu tutuklamaya maruz kalabilir" dedi.

Faris, açlık grevine başlayan ve birçok haktan mahrum bırakılan tutukluların birbirleriyle görüşmelerine bile izin verilmediğini ve tek kişilik hücrelere koyulduklarını belirtti.

Bir Filistinli esirin 15 yıl hapsedilip, hiçbir suç isnat edilememesinin makul bir durum olmadığını ifade eden Faris, İsrail'in bu tutumuyla halkın iradesini kırmayı hedeflediğini aktardı.

Açlık grevindeki Filistinlilerin, idari tutuklamaların hedefindeki tüm Filistinlilerin hakkını savunduğunu vurgulayan Faris, tutukluların siyasi, diplomatik, hukuki ve insani olarak desteklenmesi gerektiğini söyledi. Faris, gelecek günlerde diğer tutukluların da idari tutuklulara destek olmak amacıyla açlık grevine başlayacağını duyurdu.

"Filistinli esirler açlık grevinin 11'inci gününe girdi ancak İsrail tarafından herhangi bir görüşme talebi gelmedi" diyen Faris, BM ve Avrupa Birliği'nden İsrail'in idari tutuklamalarını durdurması yönünde karar çıkarmasını istedi. 

İsrail kanunlarına göre, sahada görev yapan ajanlar, ülke güvenliğini tehdit ettiği ileri sürülen herhangi bir olayda, Filistinlileri hiçbir gerekçe göstermeksizin tutuklayabiliyor. Tutukluluk süresi yargılama yapılmaksızın 5 yıla kadar dayanabiliyor. "İdari tutuklama" olarak adlandırılan bu uygulamaya göre, tutuklulara isnat edilen bir suç varsa da gizli olduğu olduğu öne sürülerek, kamuoyuyla paylaşılmıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com