İsrail-İran çıkmazında şok iddia

İsrail-İran çıkmazında şok iddia
İsrail, ABD'de 6 Kasım'daki devlet başkanlığı seçiminden önce İran'ı vuracak.
İsrail'de nüfusun yarısına gaz maskeleri dağıtıldı. Tel Aviv'de Savunma Bakanlığı binası altında, bombalı saldırılara karşı sığınaklar oluşturuldu.
 
İsrail'in ABD'de 6 Kasım'daki devlet başkanlığı seçiminden önce nükleer tesislerinden dolayı İran'a hava saldırısı yapacağı bildirildi. İsrail'de Channel 10 News televizyonunun askeri muhabiri Alon Ben-David, İsrail'in İran'a saldırısının "şimdiye kadar hiç olmadığı kadar yakın" olduğunu, Netanyahu'nun da 6 Kasım'dan önce saldırıda "kararlı" olduğunu söyledi. Ünlü İngiliz tarihçi ve yazar Michael Burleigh de seçimden önce, muhtemelen ekim sonu saldırı yapılacağı kanaatinde olduğunu açıkladı.
 
ABD'de yeniden başkan seçilme telaşındaki Barack Obama, askeri saldırı öncesinde, İran'a karşı başlattığı iktisadi yaptırımların sonuç vermesini bekliyor. İran meselesini, yeniden başkan seçilmesi halinde ikinci döneminde ele almayı planlayan Obama'nın en son isteyeceği şeyin, İsrail'in seçimlerden önce İran'a saldırması olduğu ifade ediliyor. İsrail ise bu konuda çok sabırsız. Başbakan Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak, İran'ın nükleer programının birkaç ay içinde geri dönderilemez noktaya geleceğini ve bir kez nükleer silah sahişbi olduğunda İran'ın İsrail hava saldırıları için "bağışıklık bölgesi" haline geleceğinden endişeli.
 
İsrail'de giderek savaş yanlısı ifadeler yayılmaya başladı. Nükleer programına karşı İran'a yönelik uluslararası yaptırımların pek etkili olmadığını gören İsrail'de kendi güvenliğini sağlamak için başkasına güvenmeyip kendi işini kendisinin halletmesi gerektiği düşüncesi giderek yaygınlaşıyor. İsrail, İran'ın nükleer silah sahibi olmasını ölüm kalım meselesi olarak görüyor. Bu, bölgedeki İran hakimiyetinden dolayı Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan gibi ülkeleri de nükleer silah sahibi olmaya sevk edeceği, bölgede silahlanma yarışına yol açacağı için de İsrail'de endişelere sebep oluyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com