İsrail, İran'ı hangi ülkeden vuracak?

İsrail, İran'ı hangi ülkeden vuracak?
Aylık Amerikan dergisi Foreign Policy, İsrail'in İran'a olası bir saldırı için Azerbaycan'da "gizli bir harekat merkezi" kurduğunu yazdı.


ABD'li yetkililerin bu durumdan rahatsızlık duydukları ve bu yüzden de haberi sızdırmış olabilecekleri belirtiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri, İsrail ve İran arasında yaşanan üç ayaklı gerginlik, bu hafta israil'in İran'ın kuzey komşusu Azerbaycan'da "gizli bir harekat merkezi" geliştirdiğine dair haberler üzerine daha da gergin hale geldi.

İsrail'in bu harekat merkezi kurmasındaki amacın İran'ın nükleer tesislerini Azerbaycan'dan ladıracağı savaş uçaklarıyla vurmak olduğu belirtiliyor.

Foreign Policy dergisinde adı açıklanmayan üst düzey ABD'li diplomatlara dayandırılan haberde, "Son günlerde İsrail'in İran'ın kuzey sınırındaki hava üslerine erişimi sağlandı" ifadesine yer veriliyor.

ABD'li üst düzey bir yetkilinin, "İsrailliler bir havaalanı satın aldı ve bu havaalanının adı da Azerbaycan" şeklindeki sözlerine yer veriliyor.
ABD yetkililer neden bu konu hakkında açıklamalar yapıyorlar? Bu sorunun yanıtının zaten hassas olan bölgede apar topar bir savaşa girme girişimlerini yavaşlatmak olduğuna dair spekülasyonlar yapılıyor.

ABD'li eski bir diplomat olan John Bolton, Fox News kanalına, "Sanırım bu sızdırma, yönetimin İsrail'in İran'a saldırmasına karşı olan politkalarının bir parçası. Bunun yönetim tarafından düzenlenmiş bir sızıntı olduğu açık. Kendi müttefikiniz hakkında böyle bir bilginin açığa vurulması daha önce eşi benzeri görülmemiş bir şey" dedi.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com