İsrail Kan Ağlıyor

İsrail Kan Ağlıyor
Hanuka Bayramı'nı kutlayan İsrail'de büyük facia...

İsrail Hanuka Bayramı'nda büyük acı yaşadı. Ülkenin kuzeyindeki orman yangınında 40 gardiyan can verdi.

Hanuka Bayramı'nı kutlayan İsrail'de büyük facia. Ülkenin kuzeyindeki Karmel Dağları'nın eteklerindeki Asfiya adlı Dürzi Köyü civarında başlayan yangın kuru hava ve rüzgarın etkisiyle hızla yayıldı. Alevlerin Damon Cezaevi'ne ulaşabileceği endişesiyle cezaevine takviye ekip gönderilirken, mahkumları tahliyeye giden ve 50 öğrenci gardiyanı taşıyan otobüsün üzerine ağaç düştü. Otobüsteki 50 gardiyandan sadece 40'ı öldü, 10'u yaralı olarak kurtuldu.

500 mahkumun bulunduğu cezaevinde Filistinliler de bulunuyor. Hızla yayılan ve kontrol altına alınamayan alevler nedeniyle 7 bin dönümlük orman arazisi tamamen kül oldu. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Yunanistan, İtalya, Rusya ve Kıbrıs liderlerini telefonla arayarak kendilerine acil yardım göndermelerini istedi.

KURTARMA SEFERBERLİĞİ
Sivil uçakların yanı sıra İsrail Hava Kuvvetleri'nin de 4 helikopterle katıldığı arama kurtarma çalışmalarına binlerce kişi katılıyor. Yangın nedeniyle, Beit Oren adlı Kibbutz ile Hayfa Üniversitesi ile tehlike altındaki bazı çiftlik ve oteller tamamen boşaltıldı. Dün sabah saatlerinde 3 yerde birden ve birbirinden birkaç kilometre aralıklarla başlayan yangınla ilgili kundaklama iddiaları da tartışılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com