İsrail sazanı istilasından arındırılıyor

İsrail sazanı istilasından arındırılıyor
Uşak'ın Eşme İlçesi'nde bulunan Üçpınarlar Göleti, İsrail sazanından arındırılıyor. 22 Haziran Çarşamba günü başlayan çalışmalar 15 gün sürecek.

Uşak'ın Eşme İlçesi'nde bulunan Üçpınarlar Göleti, İsrail sazanından arındırılıyor. 22 Haziran Çarşamba günü başlayan çalışmalar 15 gün sürecek.

Ege Üniversitesi danışmanlığında, Olta Balıkçılığı Federasyonu tarafından yürütülen çalışmalara İl Genel Meclisi ve Eşme İlçe Tarım Müdürlüğü destek veriyor. 2009 yılında başlayan çalışma bu yıl tamamlanacak.
Eşme Kaymakam Vekili Mustafa Üner'in yerinde incelediği çalışmalar sırasında Olta Balıkçılığı Federasyonu Başkanı ve Proje Koordinatörü İsmail Atalay, ilk etap çalışmanın 15 gün süreceğini ve fasılalarla çalışmanın 3 ay içinde tamamlanacağını söyledi. Atalay, her gün 4 defa göllete 150 metrelik ağı yemlenmiş bölgeye attıklarını ve yoğun olarak gölde bulunan Carasius Gibelio türü balıkları yakaladıklarını belirtti. Geçtiğimiz ay aynı gölette yapılan sportif balıkçılık yarışmasında bir günde olta balıkçıları 2 tondan fazla Carasius Gibelio (İsrail Sazanı) türü balık yakalayarak stoktan çekmişlerdi. Atalay, “Amacımız 3 ayda bir yumurtlayan anaçları en kısa zamanda toplamak ve daha Proje Danışmanlığı aldığımız Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından önerilen balık aşılama işlemini ilgili kurumların onayının alınmasından sonra gölette uygulamak. Bu proje ülkemizde uygulanmakta olan ilk proje özelliğini taşıyor. Ülkemizin yüzlerce göletinde yoğun olarak görülen istilacı türler ile mücadelede öncülük edecek bir proje ve bu proje ilkler kenti Uşak'ta başladı. Projenin başarıya ulaşarak diğer bölgelerdeki aynı sorunu yaşayan su kaynaklarına bir örnek olmasını hedefliyoruz. Tutulan balıklar, isteyen köylülere bedelsiz olarak dağıtılırken fazlalık balıklar yine bedelsiz olarak sokak hayvanları barınaklarına, balık unu fabrikalarına bedelsiz olarak veriliyor. Proje kapsamında göletten yaklaşık beş ton balık yakalamayı hedefliyoruz” dedi.
Çalışmaları yerinde inceleyen Kaymakam Mustafa Üner, ise yapılan ıslah çalışması sonucu Eşme İlçesinin en büyük su kaynağı olan Üçpınarlar Göletinin ekonomiye kazandırılacağını ve İlçe ekonomisine katkısının arttırılacağını söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com