İsrail tankları sınırda!

İsrail tankları sınırda!
İsrail, 75 bin yedek askeri göreve çağırdı, muhtemel kara harekatı için Gazze'ye yakın noktalara birliklerini konuşlandırdı.
İsrail Hükümeti, göreve çağrılacak yedek asker sayısının 30 binden 75 bine çıkarılmasını kararlaştırdı.
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu başkanlığında, 9 bakanın katılımıyla toplantı düzenlendi.Gazze'ye yönelik saldırıların değerlendirildiği toplantıda, olası bir kara harekatının detaylarının görüşüldüğü öğrenildi. 
 
Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda, seferberlik ilanı kapsamında daha önce göreve çağrılan 30 bin yedek asker sayısının 75 bine çıkarılması kararlaştırıldı.
 
İsrail ordusu, 2006'da Lübnan Savaşı'nda 60 bin, Gazze'de 2008'de düzenlediği ''Dökme Kurşun'' operasyonunda ise 10 bin yedek askeri göreve çağırmıştı.
 
Öte yandan İsrail Ordusu'nun, muhtemel kara harekatı için, Gazze'ye yakın noktalara ordunun en seçkin birliklerinden oluşan ''Golani Tugayı'' birliklerini konuşlandırdığı öne sürüldü.
 
Hamas liderinin evine saldırı
 
İsrail'in, Hamas liderlerinden Süleyman Salah'ın evine düzenlediği saldırıda onlarca kişinin yaralandığı bildirildi.
 
Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, saldırıda hasar gören binanın enkazından çoğu çocuk ve kadın 30 yaralının çıkarıldığı, hastaneye kaldırılan yaralılardan 2 kişinin durumunun ağır olduğu belirtildi.
 
Güvenlik kaynakları, binanın İsrail ordusuna ait "F-16" savaş uçaklarıyla vurulduğunu, saldırıda binada yaşayan Hamas liderlerinden Süleyman Salah'ın hedef alınmış olabileceğini ifade etti.
 
İsrail savaş uçaklarının ayrıca Gazze'nin merkezindeki bir ev ile küçük bir mescidi hedef aldığı, saldırıda iki kişinin ağır yaralandığı kaydedildi.
 
Güvenlik kaynaklarına göre, İsrail savaş uçakları, Gazze'deki pasaport dairesine 4 füze fırlatırken, Mısır-Gazze sınırındaki boş arazilere de çok sayıda füze fırlattı.
 
Güvenlik kaynakları ayrıca İsrail uçaklarının Han Yunus kentinin batısında seyir halindeki bir motosikleti hedef aldığını 3 kişinin ağır yaralandığını duyurdu.
 
Bir Hamaslı komutan daha öldürüldü
 
Bu arada, Filistinli kaynaklara göre, Hamas'ın askeri kanadına mensup üst düzey komutan Ahmet Ebu Celal de hava saldırısında öldürüldü. Saldırıda, Ebu Celal'in iki kardeşi ve bir kişi daha hayatını kaybetti.
 
İsrail hükümet binasını vurdu
 
İsrail ordusu, Gazze'deki "hükümet binası"na da sabaha doğru hava saldırısı düzenledi.
 
Görgü tanıkları, Gazze'deki Filistin Hükümeti'nin merkez binasına İsrail uçaklarından 5 füze atıldığını, dört katlı hükümet binasının tamamen yıkıldığını aktardı. Güvenlik ve sağlık kaynakları ise saldırıda can kaybı yaşanmadığını bildirdi.
 
Hamas Sözcüsü Tahir en-Nunu, "Saldırılar, bizi halkımıza hizmet etmekten alıkoymayacaktır. Hükümet yoluna devam edecek, işgalciler gidecektir" dedi.
 
Sözcü Nunu, BM'ye "direnişin kararlılığı karşısında davranışlarında dengeyi yitiren düşmanı dizginleyin" çağrısında bulundu.
 
Nunu ayrıca, saldırı nedeniyle bugün Gazze'ye ziyareti beklenen üst düzey Tunus heyetinin programında bir değişiklik olmayacağını kaydetti. İsrail makamları ise olayla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.  (EAK)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com