İsrail, Ürdün Vadisi'nde Filistinlilerin evini boşalttı

İsrail, Ürdün Vadisinde Filistinlilerin evini boşalttı
İsrail askerleri, Ürdün Vadisi'nde 30 Filistinli aileyi "tatbikat" gerekçesiyle evlerinden zorla çıkarttı

RAMALLAH (AA) - İsrail askerleri, Batı Şeria'daki Ürdün Vadisinde yaşayan 30 Filistinli aileyi tatbikat gerekçesiyle evlerinden zorla çıkarttı.

Bölge sakinlerinden mahalle muhtarı Arif Deragime, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin tatbikat gerekçesiyle 30 aileyi evlerinden zorla çıkartarak 4 kilometre uzağa götürdüklerini belirterek, "Bu insanlar bir yıl içerisinde dört kere tatbikat bahanesiyle evlerinden çıkarıldılar" dedi.

İsrail'in tatbikat bahanesiyle Filistinlileri yurtlarından çıkarıp buralara Yahudileri yerleştirmeyi hedeflediğini söyleyen Deragime, gerçek mermi, top atışları, tank ve uçaklarla yapılan tatbikatın bölge sakinleri açısından büyük bir yaşamsal risk oluşturduğuna dikkati çekti.

Tatbikatların, bölge insanını endişelendirdiğine işaret eden Deragime, bu yılın başından beri yapılan tatbikatlarda şimdiye kadar 13 Filistinlinin yaralandığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Evlerinden uzaklaştırılan insanlar, evlerinin İsrail askerleri tarafından yıkılmasından, mahallelerine yerleştirdikleri askeri malzemelerin kendilerine ve  hayvanlarına vereceği zarardan korkuyorlar."

İsrail İçişleri Bakanı Gideon Sa'ar bir kaç gün önce Batı Şeria'nın doğusundaki Ürdün Vadisi'nde düzenlenen yürüyüşte yaptığı açıklamada, Filistinli bedevilerin yaşadığı Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi'nin İsrail'e ait olduğunu iddia ederek, buradaki Yahudi yerleşiminin devam edeceğini söylemişti.

İsrail askerleri, Ürdün Vadisi'nde bedevilerin yaşadığı bölgelere baskınlar yaparak, buradaki Filistinlileri göçe zorluyor. Bedeviler, yaklaşık bir yıldır İsrail askerlerinin saldırılarına maruz kaldıklarını, yaşadıkları çadırlarının gece yarısı sökülerek tahrip edildiğini ve büyük sıkıntılar çektiklerini belirtiyor. Ürdün Vadisi'nde çifcilik ve hayvancılıkla geçimlerini sağlamaya çalışan 10 bin Filistinli aile teneke barakalarda ve çadırlarda yaşıyorlar.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com