İsrail Yola Geldi!

İsrail Yola Geldi!
Mavi Marmara krizi, bir orman yangını ile son buldu. Türkiye'den giden söndürme uçaklarına İsrail'in cevabı 'Barışalım' oldu. Cenevre'deki zirve olumlu geçti..

Önce 'One minute' krizi, ardından büyükelçilerin 'koltuk boyu' skandalı ve peşi sıra gelen Mavi Marmara baskını... Türkiye ile İsrail, her geçen gün biraz daha çıkmaza girip biraz daha birbirinden uzaklaşırken ilk zeytin dalı, bir orman yangını ile uzandı! Tarihinin en büyük yangınını yaşayan İsrail'e, ilk yangın söndürme uçakları Türkiye'den gitti. 2 uçağımızdan dökülen her su damlası da iki ülke arasındaki ateşi biraz daha düşürdü. Ve beklenen mesaj, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan geldi.

Netanyahu'nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı arayıp minnattarlığını bildirmesiyle esen barış rüzgarları Cenevre'de de devam etti. İki ülke temsilcilerinin neden burada buluştuğunun iç yüzü ise yeni ortaya çıktı. Netanyahu, bu konuda Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Uzi Arad'ı görevlendirdi.
Arad, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nu aradı ve özür dilemek için görüşmelere hazır olduklarını belirtti. Bu telefonla başlayan ve iki gün süren müzakereler olumlu geçti. Tüm olan biteni destekleyen de İsrail'in ünlü Haaretz gazetesi oldu. Gazete, dünkü sayısında "İsrail'in Mavi Marmara baskını için özür dilemeye hazırlandığını ve ölen ya da yaralananlar için tazminat ödeyeceğini" yazdı.

SÖZ ERDOĞAN'DA
Öte yandan İsrail, resmi özür dilemeden üzüntülerini bildirme yoluna gitmek istiyor. Ancak Ankara, yazılı ve resmi özür bekliyor. Türkiye'ye dönen Sinirlioğlu'nun bugün Başbakan Erdoğan ile görüşmesi bekleniyor. İsrail'in teklifi konusundaki son sözü Erdoğan söyleyecek.

AMBARGO KALKSIN
Gazze'ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisinde İsrail askerlerinin saldırısı sonucu hayatını kaybeden 9 kişinin yakınları, İsrail'in özür dileyip tazminat ödemesinin yeterli olmadığını belirtti. Acılı aileler, kendi üzüntülerini bir kenara bırakıp öncelikle Gazze'ye uygulanan ambargonun kaldırılmasını istedi. İHH Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, hayatını kaybeden Furkan Doğan'ın babası Ahmet Doğan da vardı. Kederli baba, özür ve tazminatın yeterli olmadığını, oğlunun ambargonun kalkması için öldüğünü söyleyerek, "Evladımın amacına ulaşmasını ve İsrail'in de yaptığının yanlış olduğunu görerek bu ablukayı kaldırmasını talep ediyoruz" dedi. Bu arada barış elçisi olan Türk yangın söndürme uçakları dün yurda döndü. Pilot Süleyman Yalçın yangını, "Havadan bakıldığında korkunçtu" diye tanımladı.

İSRAİL'E 3 KOŞUL SÜRDÜ
Başbakan Tayyip Erdoğan ile Pakistan Başbakanı Gilani ortak basın toplantısı düzenledi. Soruları yanıtlayan Erdoğan İsrail'in "özür arayışları"nı değerlendirirken, Türkiye'nin öne sürdüğü 3 koşulun yerinde durduğuna vurgu yaptı. Bu koşulları, "Özür, tazminat ve ambargo" diye sıralayan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "İsrail ile meselelerimiz var deyip, ormanların yanmasına, insanların ölmesine seyirci kalamazdık. Türkiye kötü gün dostudur. Herkesin yardımına koşarız. Kafa karışıklığı yaşayan varsa, bizi yanlış tanımıştır. Gazze'de yapılanları unutmadık. Eğer yeni bir dönem başlatmak isteyenler varsa; önce suçunu kabul edecek, özür dileyecek, tazminat ödeyecek, ambargolar da kalkacak. Bu adımlar atılmadığı sürece kimse bizden bir adım atmamızı beklemesin. İnsani özür yetmez, devlet özrü bekliyoruz. Olmazsa normalleşme de yok."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com