İsrail'de ilginç Türkiye anketi

İsrail'de ilginç Türkiye anketi
Jerusalem Post tarafından yayımlanan bir haberde Türkiye’nin Filistinliler'e yaptığı yardımdaki artış, Ankara’nın bölgede artan rolünün işareti olarak değerlendirildi.

Bu arada, yeni bir anket, Filistinliler'in yüzde 48’inin Türkiye’yi dost bir ülke olarak görürken yüzde 68’inin “Türkiye’nin Arap ülkelerinin iç işlerine karıştığı”nı düşündüğünü ancak yüzde 39’unun bu müdahaleyi desteklediğini ortaya koydu.

Türkiye’nin, Filistinlilere yönelik yardımını giderek artırması, Israil’de de dikkat çekti. Jerusalem Post tarafından yayımlanan bir haberde Türkiye’nin yardımındaki artışın Ankara’nın bölgede artan rolünün işareti olarak değerlendirilirken “Nüfuz arayışındaki Türkiye, Filistinliler'e yardımı artırıyor” yorumu yapıldı. Bu arada, yeni bir anket, Filistinliler'in yüzde 48’ini Türkiye’yi dost bir ülke olarak görürken yüzde 68’inin “Türkiye’nin Arap ülkelerinin iç işlerine karıştığı”nı düşündüğünü ancak yüzde 39’unun bu müdahaleyi desteklediğini gösterdi.

Jerusalem Post’un yer verdiği haberde “Türk-İsrailli bağları, iyice zayıflarken Ortadoğu’daki geniş çaplı siyasi dönüşüm dalgasında manevra yapan Ankara, sessizce Filistinliler'e insani desteği artırıyor” yorumunu yaptı.

Filistinliler ile artan bağların bir işareti olarak Türkiye’nin son yıllarda Filistinli mültecilere yardım yapan BM’ye bağlı Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) artan miktarda bağışta bulunduğunu kaydeden gazete, önceki yıllarda 250 bin dolar düzeyinde olan yardımın 2012 yılında 1.25 milyon dolara çıkarıldığına dikkat çekti.

İLGİNÇ ANKET

Bu arada, haberde Filistin Yakın Doğu Danışmanlık Şirketi'nce Filistinliler arasında gerçekleştirilen yeni bir anketin sonuçlarına da dikkat çekildi.

Buna göre, Filistinliler'in yüzde 48’i Türkiye’yi dost bir ülke olarak görürken yüzde 49’u, Türkiye’nin sadece kendi çıkarları için çalıştığına inandıklarını söyledi.

Katılımcıların yüzde 2’si, Türkiye’yi “Arap karşıtı” değerlendirirken yüzde 68’i, Türkiye’nin Arap ülkelerinin iç işlerine karıştığına inanıyor. Ancak Filistinliler'in yüzde 39’u da, Türkiye’nin bu müdahalesini destekliyor.

Haberde Türk hükümetine yönelik eleştirileri ile dikkat çeken İsrail’deki Küresel Araştırmalar Merkezi Direktörü Barry Rubin’in değerlendirmelerine de yer verildi. Rubin, Türkiye için “Açıkça ki bölgesel bir güç ve uluslararası alanda çok daha önemli olma peşindeler” diye konuştu.

Ankara’nın şimdiye kadar sadece Hamas’ı desteklediğini, Filistin Yönetiminin “umurunda olmadığı”nı öne süren Rubin, Suriye’nin hamisinin İran olduğunu, Mısır’daki Müslüman Kardeşler'in ise, AKP’yi rakip olarak gördüğünü de savunduktan sonra şu iddialarda bulundu:

“Çok başarısız oluyorlar. Türkiye’ye kimin ihtiyacı var? Bunun yanıtı, hemen hemen hiç kimse. Hamas, parasını ve desteğini alır ancak onun başka hamileri vardır. Ve (Türkiye) Filistin Yönetiminin de hamisi olmayacak. Filistin Yönetimi, parasını Batı’dan alıyor çünkü.”(NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com