İsrail'de turizm sona erdi!

İsrail'de turizm sona erdi!
'One minute' ve 'Mavi Marmara' krizleriyle sekteye uğrayan turizm sıfıra indi...

İsrailli bir grup turistin İstanbul Havalimanı'ndaki kontrollerinin, İsrail basınınca 'gözaltına alındılar' diye yansıtılması 'One minute' ve 'Mavi Marmaza' krizleriyle sekteye uğrayan turizmi sıfıra indirdi.

İsrail ile Türkiye arasında 'One minute' olayı ile başlayan ve ardından 'Mavi Marmara' ile artan gerginlik, BM raporunun açıklanması ve İstanbul Havalimanı'nda bir grup İsrailli turistin kontrolünün İsrail basınınca gözaltı olayı şeklinde lanse edilmesi turizm ilişkilerini tamamen bitirdi. 2008'de 558 bin İsrailli turist sayısı 'One minute' olayı sonrasında 2009'da 311 bine düştü. İki ülke arasındaki ikinci büyük kriz olan 31 Mayıs 2010'da yaşanan Mavi Marmara olayının yaşandığı yıl İsrail'den gelen turist sayısı 109 bine geriledi. Bu yıl ise Ağustos sonu itibariyle 25 bin 818 İsrailli tatil için Antalya'yı tercih etti. İsrail'den Antalya'ya turist getiren Pamfilya Turizm'in Antalya Bölge Müdürü Cihan Çelebi, "Uçaklar iptal olmaya başladı. Zaten pek beklenti yoktu ama bir umut vardı. One minute olayından önceki sayılar yok artık. O yıllarda 500-600 bin iken, 100 binlerin altına düştü. İsrail pazarında talep yok artık" dedi.

"İstanbul Havalimanındaki kontroller son nokta oldu"

'One minute' ile başlayan krizin çok büyük etki yaptığını ama ona rağmen şirket olarak 45 bin İsrailli'yi Antalya'ya taşıdıklarını belirten Belmondo Travel şirket ortağı Koray Turan, asıl darbeyi vuran olayın Mavi Marmara olduğunu söyledi. Turan, şunları söyledi:

"Her şeyin bitişi ise İstanbul havalimanındaki kontrol olayı oldu. İstanbul'da yaşanan olay tamamen turizm ilişkilerimizi kesti" dedi. Son dönemde iki ülke arasında yaşanan gerginlik nedeniyle tüm rezervasyonların iptal edildiğini belirten Turan, "Bugün Tel Aviv'den en son uçağımız geldi boş bir şekilde, içerisinde 35-40 kişi vardı sadece. Burada konaklayanları geri götürmek için mecburen geldi" diye konuştu.

Ağustos ayında İsrail'den 4 bin kişi getirdiklerini belirten Kalanit Tours Genel Müdürü Serdar Ünsalan, Eylül'de planlanan haftada 4 uçuş sayısını ise yaşanan olaylar nedeniyle ikiye düşürdüklerini söyledi. Serdar Ünsalan, mevcut şartlarda işlerini sürdürmeye çalıştıklarını ve 9- 20 Ekim tarihlerindeki İsrail'in Scud Bayramı'nda belki bir yoğunluk yaşanabileceğini dile getirdi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com