İsrail'den gizli Türkiye ziyareti

İsrail'den gizli Türkiye ziyareti
İsrail Dışişleri Bakanlığının "çekinceleri"ne karşın Başbakanlığın onayı ile geçen hafta İsrail Maliye Bakan Yardımcısı Yitzhak Cohen'in başkanlığındaki bir heyetin, "gizlice" Ankara ve İstanbul'u ziyaret ettiği bildirildi.
Yedioth Ahronoth gazetesinin sitesine göre, İsrail Parlamentosu (Knesset) üyeleri ve hahamların da yer aldığı heyetin Türkiye ziyareti, çeşitli inançlardan grupların yanısıra Türk yetkilileriyle bir araya gelerek iki ülke arasındaki "diplomatik krizi"ni görüşmek amacıyla düzenlendi.
 
Ziyarete Netanyahu onay verdi
 
Heyetin, Türkiye ziyareti sırasında "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP üyeleri dahil" Türk yetkilileriyle buluştuğunu kaydeden gazete, "Ziyarete, Dışişleri Bakanlığı'nın, seyahat ile ilgili çekincelerini dile getirmesine karşın, Başbakanlık Bürosu'nun onayı dahil olmak üzere, yeşil ışık yakıldı" diye yazdı.
 
Haberde, heyetin Türkiye'ye inançlararası örgütlerce davet edildiği belirtilirken "Ankara'daki Büyükelçilik ve İstanbul'daki Konsolosluk, Bakan Yardımcısı Cohen'e eşlik etti ve kendisine toplantıların bazılarına katılmaması gerektiği yönünde tavsiyelerde bile bulundular" denildi.
 
İsrail'in Mavi Marmara'ya ilişkin tutumu tekrarlandı
 
Heyetin, "Ankara ve İstanbul'daki otellerde çeşitli siyasi partilerden milletvekilleriyle buluştuğu"nun da belirtildiği haberde şöyle devam edildi:
 
"Toplantılarda ele alınan konular arasında Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik krizi sona erdirme yolları da vardı. İsrailli heyet, İsrail'in, Mavi Marmara olayı nedeniyle özür dilemeyeceği ancak başsağlığı dilemeye ve ailelere tazminat ödemeye istekli olduğu, yönündeki tutumunu yineledi." (NSK)
Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com