İsrail'den İran'ı uyardı

İsrail'den İran'ı uyardı
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD'nin gücünün tüm unsurlarını İran'ın nükleer silah elde etmesini önlemek için kullanacağını söyledi.
Avrupa ve Ortadoğu'daki 9 ülkeyi kapsayan 12 günlük seyahatinin son durağı olarak dün İsrail'e gelen Clinton, İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres ile görüştü. 
 
Görüşme sonrası yaptığı açıklmada "ABD'nin İran'a yönelik baskılarını, bu ülkenin, ihtilaf konusu olan uranyum zenginleştirme programı konusunda yaptığı ihlalleri itiraf etmekte yetersiz kaldığı sürece sürdüreceğini" ifade eden Clinton, ABD'nin bu ülkeye yönelttiği üstü örtülü tehdide karşın, herkesin diplomatik bir çözümü tercih ettiğini ve İsrail ile ABD'nin İran konusunda aynı noktada buluştuklarını vurguladı.
 
"İranlı liderler hala doğru karar verme fırsatına sahip. Seçim sonuçta İran'a aittir" diye konuşan Clinton, buna karşılık İran tarafından şimdiye kadar ortaya konulan tekliflerin yeni bir sayfa açmaktan olduğunu sözlerine ekledi.
 
Suriye konusuna da değinen Clinton, Suriye'nin neden olduğu şiddetin durdurulması gerektiğini söyledi.
 
Peres de görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, İsrail ile Mısır arasında 30 yıldır süren barışa verdikleri öneme işaret etti ve Suriye'deki şiddeti kınadıklarını belirtti.
 
Peres, ABD yönetiminin, nükleer faaliyetlerini durdurması için İran'a yaptığı baskılara da destek verdiğini sözlerine ekledi.
Etiketler: , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com