İsrail'den Resmi Özür Açıklaması!

İsrail'den Resmi Özür Açıklaması!
Türkiye ile İsrail arasında ilişkilerin düzelip düzelmeyeceği hala soru işareti..

Türkiye ile İsrail arasında ilişkilerin düzelmesi için gerçekleştirilen görüşmeler sürerken, İsrail Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Silvan Şalom, Mavi Marmara baskınından dolayı Türk hükümetinden özür dilenmesinin "düşünülemez" olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Şalom, 31 Mayıs'ta 9 Türk'ün ölümüne sebep olan filo baskınından ötürü "Türkiye'den özür dilenmesinin düşünülemez olduğunu" ifade etti. İsrail radyosuna açıklamada bulunan Şalom, böyle bir hareketin diğer ülkeleri de cesaretlendireceğini ve onları Ankara gibi hareket etmeye yönelteceğini ifade etti.

İsrail Başbakan Yardımcısı Şalom, Mavi Marmara gemisinin Gazze'ye, "İsrail'i tahrik etme niyetiyle geldiğini" iddia edip, "bir özür gerekiyorsa, bunun Ankara'dan gelmesi gerektiğini" ileri sürdü.

Şalom, Mavi Marmara kurbanlarına tazminat ödenmesiyle ilgili olarak da, bunun iki taraflı düşünülmesi gerektiğini, filo olayında İsrailliler'in de zarar gördüğünü savundu.

Silvan Şalom, Türkiye ile ilişkilerin önemli ve karşılıklı diyalogun da daima olumlu bir şey olduğunun altını çizdi.

"ASIL TÜRKİYE TAZMİNAT ÖDESİN"

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'a yakın kaynaklar da benzer açıklamalar da bulundu.

Ynewnews.com'un haberine göre, ismininin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, “Türkiye'den özür dilenmesi teröre teslim olmaktır” ifadesini kullandı ve Ankara'nın beklentisinin aksine, Gazze filosu baskını nedeniyle asıl Türkiye'nin İsrail'e tazminat ödemesi gerektiğini belirtti.

Ayrıca, Lieberman'a yakın yetkililer, İsrail Dışişleri Bakanı'nın gözünde Türkiye'den özür dilenmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı ifade etti. Bir yetkili, “Eğer birilerinin özür dilemesi ve tazminat ödemesi gerekiyorsa o da Türkiye. Gazze filosunu organize eden İHH, Avrupa'da Almanya dahil bazı ülkeler tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor” dedi.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun üst düzey danışmanlarından Ron Dermer, Türkiye ve İsrail arasında ilişkilerin düzeltilmesi için Ankara'yla görüştüklerini söyledi.

Associated Press'in haberine göre, Dermer, İsrail'in “her iki tarafın da kabul edebileceği” bir anlaşma üzerinde çalıştığını ifade etti.

Dermer, bugün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi'ni geri göndermesini ve Mavi Marmara baskınını uluslararası kamuoyunun gündeminden çıkarmasını talep ettiklerini belirtti.

Türkiye-İsrail ilişkileri 31 Mayıs'ta yaşanan Mavi Marmara baskınından bu yana çok gergindi. Ankara, bu olaydan sonra büyükelçisini geri çekmişti.

İsrail'de geçtiğimiz hafta yaşanan Carmel yangınının söndürülme çalışmalarına destek olmak için Türkiye bölgeye yangın söndürme uçakları göndermişti. Bu gelişme iki ülke ilişkilerinde bir yumuşama yaşanmasını sağlamış, Türk ve İsrail Dışişleri Bakanlığı müsteşarları Cenevre'de iki kez bir araya gelmişti.

İsrail medyası, bu görüşmelerin ardından, İsrail'in Mavi Marmara baskınında ölenlerin ailelerinden özür dilemeyi ve tazminat ödemeyi prensipte kabul ettiği iddia edilmişti.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com