İsrail'e Gol Atan Mustafa Kemal Ama!

İsrail'e Gol Atan Mustafa Kemal Ama!
İsrail Futbol Federasyonu'nun Atatürk'ün 1915 yılında İsrail'in eski liman kenti Yaffo'da Sultan'ın takımı ile Maccabi Tel-Aviv takımları arasında yapılan ve 2-2 sonuçlanan maçta ikinci golü attığını duyurmuştu..

Atatürk'ün bugüne kadar hiç bilinmeyen bir yönü ortaya çıktı. Bu ilginç yönünü ortaya çıkaran İsrail Futbol Federasyonu'nun internet sitesi oldu. Federasyon'un internet sitesinde 1915 yılında Sultan'ın izniyle yapılan Maccabi Tel-Aviv'le oynanan ve 2-2 biten maçta Sultan'ın takımının ikinci golünü Mustafa Kemal'in attığı öne sürüldü. Hurriyet.com.tr bu haberi dün okuyucularına duyurdu. Ancak bugün Prof. Dr. Mustafa Balcıoğlu, bugün hurriyet.com.tr'yi aradı ve gerçeğin farklı olduğunu açıkladı.

O SUBAYIN ADI DA MUSTAFA KEMAL

Prof Dr. Balcıoğlu “İsrail'a gol atanın Mustafa Kemal'di ancak o bizim bildiğimiz Ulu Önder Atatürk değildi. Mustafa Kemal Atatürk'ün henüz Yüzbaşı rütbesinde iken 1909-1910 yılları arasında Yemen'de görev yaptığı iddia edilmiştir. Atatürk biyografilerinde rastlanılmayan bu görev küçük bir yanılgıdan kaynaklanmıştır. Buna göre Yemen'de görevli Subay'ın adı da Mustafa Kemal'dir. O da Selanikli'dir fakat söz konusu Subay, Atatürk'ten bir dönem sonra Harbiye'den mezun olmuştur. Atatürk'le karıştırılan bu Yemen kahramanı Subay; 22 Eylül 1903'te Harbiye'den mezun olmuş, 26 Eylül 1906'da Erkân-ı Harbiye'den Mümtaz Yüzbaşı olarak çıkmıştır. 20 Nisan 1907'de 5. Orduda görev yapmış, 17 Kasım 1907'de Jandarma sınıfına intisab etmiştir” dedi.

Balcıoğlu İsrail Futbol Federasyonu'nun yaptığı açıklamanın da bu benzerlikten kaynaklanan bir yanlış anlaşılma olduğunu iddia etti. Prof Dr, Mustafa Balcıoğlu bu iddiasını da Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı'nda yayınlanan “Atatürk Biyografisine Katkı” başlıklı makalesini kaynak gösterdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com