İsrail’e sözde "one minute"

İsrail’e sözde "one minute"
Türkiye-İsrail ilişkileri 2009’da Davos’taki “one minute” krizi, ardından 2010’da Mavi Marmara baskınıyla kopma noktasına gelirken ticari ilişkiler gelişmeye devam ediyor.
Ekonomi Bakanlığı’nın iki ülke arasındaki ticari faaliyetlere ilişkin resmi verileri, yaşanan gerginliği iç siyasette propaganda konusu yapan AKP’nin İsrail’e ekonomik yaptırım uygulanacağı söylemlerini yalanlıyor.
 
MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan’ın soru önergesini yanıtlayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın verdiği bilgilere göre, 2010’da Türkiye’nin İsrail’den ithalatı 1 milyar 359 milyon dolarken, 2011’de büyük bir artış göstererek 2 milyar 57 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde Türkiye’nin İsrail’e ihracatı da 2 milyar 80 milyon dolardan 2 milyar 391 milyon dolara çıktı. Türkiye’nin İsrail’e sattıkları arasında 437 milyon dolarlık demir çelik ve 344 milyon dolarlık kara ulaşım araçları öne çıkıyor. Aldıkları arasında ilk sırada da 870.5 milyon dolarlık mineral yakıtı ve yağ geliyor. Bu yılın ilk 5 ayında Türkiye’nin ihracatında yüzde 1.5 oranında artış, ithalatında yüzde 1.6 düşüş gözleniyor. Bakan Çağlayan, iki taraf arasında kötü siyasal ilişkilere karşın canlı ekonomik ilişkilerin varlığını,“Serbest piyasa ekonomisinin doğası gereği firmalar, temel aktörler olarak piyasada yer almakta ve İsrail firmaları ile ikili ticari ilişkilerini sürdürmektedir” diye değerlendirdi. (NSK)
 
Cumhuriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com