İsrail'e tepki yağıyor

İsrail'e tepki yağıyor
İsrail'in Filistin topraklarında yeni yerleşim yerleri inşa etme kararına birçok ülkeden tepki geldi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, Ortadoğu'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alistair Burt, Dışişleri'nde Büyükelçi Daniel Taub ile bir araya geldi. 
 
Devam eden görüşmede Burt'ün büyükelçiye, İngiliz hükümetinin İsrail'in Filistin topraklarında yeni yasa dışı yerleşim yerleri inşa etme kararına ilişkin tepkisini aktarması bekleniyor.
 
Ancak İngiltere'nin asıl tepkisinin; İsrail hükümeti, ABD ve AB ile yaptığı görüşmelerin ardından netlik kazanması öngörülüyor.
 
Doğu Kudüs ve Batı Şeria'ya yasa dışı yeni yerleşim yerleri inşa edilmesinde ısrarcı olması durumunda İsrail'e sert tepki vereceğini açıklayan İngiltere'nin, Tel Aviv Büyükelçisi'ni çekebileceği ve ikili ticaret anlaşmalarını askıya alabileceği bildiriliyor.
 
İngiltere'nin Tel Aviv Büyükelçiliği görevinde 2010'dan beri, bu göreve getirilen ilk Yahudi Büyükelçi olan Matthew Gould bulunuyor.
 
FRANSA’DAN İSRAİL’E TEPKİ
 
Fransa, İsrail'in Filistin topraklarında yeni yasa dışı yerleşim yerleri inşa etme kararına tepki olarak, İsrail'in Paris'teki Büyükelçisi Yossi Gal'ı Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.
 
Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın İsrail Büyükelçisi Yossi Gal'a, yeni yerleşim yerleri inşa edilme kararına ilişkin olarak Paris'in tepkisini ilettiği öğrenildi.
 
Bakanlığın ayrıca İsrail'e yönelik olası yaptırımların şekli ve biçimi konusunu incelemeye aldığı bildirildi.
 
ÇİN DE TEPKİLİ
 
Çin, İsrail'in Filistin hakimiyeti altındaki topraklarda Yahudi yerleşim birimleri inşa etmesine karşı olduğunu açıkladı.
 
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Ley, "İsrail'in Doğu Kudüs ve Batı Şeria gibi Filistin hakimiyeti altında olan topraklarda Yahudi yerleşim birimleri inşa etmesine karşıyız" ifadesini kullandı.
 
RUSYA: YASA DIŞI
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İsrail'in Doğu Kudüs'ü de kapsayan işgal edilmiş Filistin topraklarında 3 bin yeni konut inşa edeceğini açıklaması, yasa dışıdır" ifadeleri kullanıldı.
 
Açıklamada, Rusya'nın bu kararı tanımadığı ve tüm uluslararası toplum gibi kınadığı belirtilirken, İsrail'in kararını gözden geçirmesi gerektiği kaydedildi.
 
MERKEL’DEN ÇAĞRI
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsrail'e yeni yerleşim planlarından vazgeçme çağrısında bulundu.
 
ARAP BİRLİĞİ’NDEN KINAMA
 
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi de İsrail'in Batı Şeria ve Kudüs'teki Yahudi yerleşim birimlerine ait alanları genişletme kararını kınadı ve BM Güvenlik Konseyi'nin bu konuda acil tedbirler almasını istedi.
 
“ABD POLİTİKASINA ZIT”
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yeni yerleşim birimlerinin inşasıyla ilgili, İsrail hükümetine bu tür adımların ABD politikasına zıt düştüğünü net biçimde belirttiklerini bildirdi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com