İsrail'e Türkiye darbesi

İsrail'e Türkiye darbesi
Ankara'nın, İsrail'i NATO tatbikatına sokmadığı iddia edildi.

İsrail’de yayımlanan Jerusalem Post gazetesi, Türkiye’nin 2010’daki Mavi Marmara saldırısının ardından NATO’nun Akdeniz’de yaptığı uzun dönemli Etkin Çaba Operasyonu’na katılımını engellediğini yazdı.

Gazeteye konuşan İsrailli diplomatlar ve savunma yetkilileri, İsrail’in uzun zamandır sadece bilgi ve istihbaratla katıldığı bu tatbikata ‘fiilen katılma’ yani gemi gönderme isteğinin Türkiye’nin muhalefetine takıldığını söyledi.

Bu yılki tatbikat 11 Eylül saldırılarının yıldönümünde başlatılmış ve bilgi paylaşımı ile Akdeniz’in güvenliği konularında birçok ülkenin başarılı bir şekilde işbirliği yapmasını sağlamıştı. İsrail, 2008’de Napoli merkezli yapılan tatbikata bir donanma yetkilisi yollamış, 2009’da ise Savunma Bakanı Ehud Barak NATO’ya bir misilleme gemisiyle katkıda bulunmak için resmi bir istek göndermişti. 2010’da ise İsrail ve NATO arasında gemilerin katılımı için bir anlaşma imzalanmıştı. Ancak Türkiye bu katılıma engel oldu.

"İlişkiler gelişecek"

Gazeteye konuşan yetkililer buna rağmen Türkiye’nin, İsrail-NATO ilişkilerinin daha da üst düzeye çıkarılmasına ilişkin anlaşmayı engelleyemediğini öne sürdü. Savunma yetkilileri, İsrail’in bu hafta NATO ile üst düzeyde ilişkiler kurmak için işbirliği anlaşması imzalayacağını söylerken, üst düzey bir hükümet yetkilisi, bu yeni anlaşmayla İsrail’in en üst düzeyde NATO toplantılarına katılabileceğini ifade etti.
(SRK

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com