İsrail'i Suçlayan Yargıç Çark Etti

İsrail'i Suçlayan Yargıç Çark Etti
İsrail'i Gazze'de potansiyel savaş suçları ile itham eden BM raporunun mimarı Yargıç Goldstone, 'Şimdi olsa farklı bir rapor hazırlardık' dedi. İsrail, BM'nin raporu geri çekmesi için kampanya başlattı..

İsrail'i 2008'de Gazze'ye yönelik Dökme Kurşun Operasyonu'nda potansiyel savaş suçlarıyla itham eden BM raporunun mimarlarından Richard Goldstone'un, “Şimdi bildiklerimi bilseydim, ortaya farklı bir belge çıkardı” sözleri İsrail'de heyecan yarattı. Goldstone'un İsrail'e ter döktüren rapor konusunda Washington Post gazetesine yazdığı makaleyle çark etmesi üzerine, İsrail BM'nin raporu geri çekmesi için uluslararası kampanya başlattı.

Peres: Özür dilemeli
İsrail kabinesi dün bu konuyu ele alırken, Başbakan Binyamin Netanyahu “İftiracılar iftiralarını nadiren geri çeker. Goldstone raporu konusunda böyle bir durum yaşanması, raporun derhal iptal edilmesi çağrısı yapmamıza yol açıyor” dedi. Netanyahu, 'bu karalama kampanyasının İsrail açısından yol açtığı hasarın en aza indirilmesi için' özel bir komite kurduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise Goldstone'un İsrail'den özür dilemesi gerektiğini söyledi. Savunma Bakanı Ehud Olmert de Goldstone'un açıklamasının 'çok az, çok geç' olduğunu söyledi.

'Gerçeği değiştirmez'
Filistin tarafı ise Goldstone'un U-dönüşüne tepki gösterdi. Hem Gazze'deki Hamas hükümeti, hem Batı Şeria'daki Filistin Yönetimi tarafından yapılan açıklamalarda Goldstone'un sözlerinin 'gerçeği değiştirmeyeceği' belirtildi.
Yahudi kökenli Güney Afrikalı eski bir yargıç olan Goldstone, makalede hem Hamas'ı hem İsrail'i savaş suçlarıyla itham eden rapor için şöyle yazmıştı: “Bugün, başkanlığını yaptığım BM İnsan Hakları Konseyi'nce atanan misyonun gö-revini yaptığı sırada bildiklerimizden daha fazla şey biliyoruz. Şimdi bildiklerimi o zaman bilseydim, rapor daha farklı olacaktı.” Dökme Kurşun Operasyonu'nda yüzlerce sivil dahil 1400 Filistinli, 13 İsrailli hayatını kaybetmişti.

Raporda ne vardı?
Ruanda ve eski Yugoslavya için kurulan Savaş Suçları Mahkemesi'nin Başsavcısı olan Richard Goldstone'un raporu, İsrail'i Gazze'de orantısız güç kullanmanın yanı sıra sivilleri ve sivil altyapıyı kasıtlı olarak vurmakla suçluyordu. Hamas'ı da sivilleri kasıtlı olarak öldürmekle suçlayan rapor, tarafları bu iddiaları araştırmaya çağırıyordu. Goldstone, WP'deki makalesinde İsrail'in bu konuda en az 400 soruşturma yürüttüğünü, ancak Hamas'ın hiçbir şey yapmadığını yazdı.

'Türkiye-İsrail ilişkileri için fırsat'
İsrail gazetesi Haaretz'in köşeyazarlarından Aluf Benn, Richard Goldstone'un İsrail'in Gazze'de savaş suçu işlediğine dair görüşünden geri adım atmasını 'Türkiye-İsrail ilişkileri için fırsat' diye değerlendirdi. Benn, “Goldstone'nun makalesi, Türkiye ve İsrail'e, Dökme Kurşun nedeniyle bozulan ilişkileri onarma fırsatı sunuyor. Eğer İsrail'in bu konuya dair izahatları dikkate değer bulunuyor ise bu durum Gazze filosuna ilişkin açıklamasının da böyle olabileceği anlamına gelir” diye yazdı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com