İsrail'in Batı Şeria'daki uygulamaları, Danimarkalı milletvekilini "şoke etti"

İsrailin Batı Şeriadaki uygulamaları, Danimarkalı milletvekilini şoke etti
Batı Şeria'da 5 gün kalan Danimarkalı Milletvekili Engel-Schmidt, İsrail'in Filistinlilere yönelik uygulamaları karşısında şaşkınlığını belirterek İsrail'in uygulamalarını "Apartheid yönetimi gibi" diye nitelendirdi

 KOPENHAG (AA) - Danimarka'da Liberal Parti Venstre'nin sözcülerinden milletvekili Jakob Engel-Schmidt, İsrail’in Batı Şeria'daki uygulamalarını Güney Afrika'daki ırk ayrımı (apartheid) dönemini andırdığını ve müttefik olarak kabul ettikleri bir ülkenin, askeri olarak kontrol ettiği bölgedeki insanlara bu şekilde kötü davranmasının "can sıkıcı ve çok büyük şanssızlık olduğu" söyleyerek tartışma yarattı.

Engel-Schmidt, 5 günlük Batı Şeria gezisinin ardından Danimarka’ya döndükten sonra izlenimlerini Danimarka’nın önde gelen gazetelerinden Politiken'e "İsrail apartheid'ini durdurun" başlığıyla yazdı.

 Yazı üzerine başlayan tartışma sonrasında konuşan Jakob Engel-Schmidt, Batı Şeria’da gördükleri karşısında şaşkınlığını gizleyemeyerek "Batı Kudüs, Beytüllahim ve diğer yerlerde gezerken, modern ve demokratik bir ülke olan İsrail'de, bazı otobüslerin sadece İsraillilere ayrılması ve Filistinlilerin bunlara binememesi tuhaf bir durum oluşturdu" dedi.

Danimarkalı milletvekili, İsrail’de çalışan 4 bin Filistinlinin her gün 4 saat boyunca İsrail’e geçmeyi beklemesi sorununa da değindi ve "Bizim müttefik olarak kabul ettiğimiz bir ülkenin, askeri olarak kontrol altında tuttuğu bölgedeki insanlara bu şekilde kötü davranması can sıkıcı ve çok büyük şanssızlık" ifadelerini kullandı.

 İsrail'in bir müttefiki olarak bu ülkeden beklentilerini daha cesurca söylemeleri gerektiğini vurgulayan Jakob Engel-Schmidt, partisinin İsrail konusundaki eleştirileri anlayışla karşılamadığının kendisine hatırlatılması üzerine ise 5 gün açıklamalarının 5 gün boyunca gördükleri ve yaşadıklarına dayandığının düşünülerek kabul görmesini umduğunu ve parti içinde konuyla ilgili tartışma başlatmak istediğini dile getirdi.

Öte yandan Jakob Engel-Scmidt'in İsrail’e eleştirisi parti içinde hoş karşılanmadı. Venstre’nin politik sözcüsü Inger Stöjberg, Güney Afrika ile İsrail'in birbirine benzetilemeyeceğini ve İsrail’in Filistinlilere davranışını anlatmak için "apartheid" kelimesinin kullanılamayacağını söyledi. Stöjberg, Engel-Scmidt’in açıklamalarının partinin görüşü olmadığını da belirtti.

 Bunun üzerine bir açıklama yapan Jakob Engel-Scmidt, İsrail'in yaptıkları için seçtiği kelimenin, oluşturmak istediği tartışmanın önüne geçmesine üzüldüğünü belirterek "Seçtiğim kelimenin aslında oluşturmak istediğim tartışmayı bloke etmesinden dolayı biraz üzgünüm ama verdiğim örneklerin de arkasındayım" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com