İsrail'le anlaşma seçim sonrasına

İsrail'le anlaşma seçim sonrasına
AKP Hükümeti Mavi Marmara davasında İsrail'le anlaştı ama seçim korkusuyla anlaşmayı erteledi.

Aydınlık gazetesinde yer alan habere göre Mavi Marmara mağdurlarına ödenecek tazminat ve İsrail askerlerine açılan davaların düşürülmesi konusunda AKP İsrail'le anlaştı fakat Erdoğanı seçim korkusu sarınça anlaşma seçim sonrasına ertelendi.

ABD yönetimi İsrail'e ve AKP hükümetine talimat vermiş ve Mavi Marmara konusunda İsrail tazminat ödemeyi kabul etmişti. Tazminat görüşmelerine başlayan Başbakan Erdoğan'ı seçim korkusu sardı. Erdoğan İsrail'in ödeyeceği tazminatı ve İsrail'li askerlere açılan davaları kapsayan anlaşmayı yerel seçim öncesi meclisten geçirmeye cesaret edemeyince anlaşma seçim sonrası belirsiz bir tarihe kaldı.

GÖRÜŞMELER TIKANDI

ABD Başkanı Obama'nın araya girmesiyle tazminat görüşmelerine başlayan iki ülke ödenecek tazminat konusunda anlaşamadı. Türkiye, İsrail'den 50 milyon ABD doları isterken İsrail ise 5 milyon ABD doları teklif etti. Bunun üzerine ikinci bir değerlendirme yapıldı. Bu sefer Türkiye istediği tazmanat tutarını 50 milyon dolardan 24 milyon dolara düşürdü ama İsrail hükümeti 12 milyon doların üzerine çıkmayınca görüşmeler tekrar tıkandı.

ASIL SEBEP YAKLAŞAN SEÇİMLER

Görüşmelerin tıkanmasının asıl nedeni ödenecek tazminatlardan çok İsrailli askerler hakkında açılan davaların düşürülmesi. İsrail hükümeti askerlerine açılan davaların düşürülmesini kapsayan anlaşmayı kendi meclislerinden geçireceğini açıklayarak aynısını AKP hükümetinden de talep etti. Yaklaşan seçimler öncesi bunu meclis göndemine getirmeye cesaret edemeyen Erdoğan görüşmeleri tıkayarak seçim sonrasına bırakılmasını sağladı. Seçim sonrası anlaşma bu şekliyle AKP tarafından meclis göndemine getirilecek ve İsrail askerlerine açılan davaların düşürmesi yasayla zorunlu hale getirlmiş olacak (MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com