İsrail'le Hamas arasında 'hurma' krizi

İsrail'le Hamas arasında 'hurma' krizi
İsrail ile Gazze'nin kontrolünü elinde tutan Hamas, bu kez hurma ağacı yüzünden karşı karşıya geldi.

İsrail’le Gazze’nin kontrolünü elinde turan Hamas arasında füze saldırıları, mülteci kampları, fosfor bombaları, ambargo gibi çok sayıdaki soruna bir yenisi eklendi. İki taraf arasında şimdi de hurma ağacı krizi yaşanıyor.

Mısır’ın İsrail’in Mısırlı askerleri öldürmesine misilleme olarak Yahudilerin Çardak Bayramı kutlama törenlerinde kullanılan hurma ağacı dallarının ihracını durdurmasının ardından Hamas’a gözlerini çeviren ve 100 bin hurma ağacı dalı ithal etmek isteyen İsrail “hayır” yanıtını aldı.

İsrail, yeterli olmasa da İspanya ve Ürdün’den alabileceği dallarla yetinmek zorunda kaldı.

Hamas’ın kararı kutlamaları tehlikeye sokarken Gazzeli çiftçi ve tüccarları da şaşırttı.

Çardak Bayramı nedir ve hurma ağacı dalı nasıl kullanılır

Yahudilerin en kutsal günlerinden olan Yom Kipur'dan beş gün sonra, 7 gün boyunca Sukot Bayramı kutlanıyor. ''Çardak Bayramı'' olarak da bilinen Sukot, Yahudilerin Mısır'dan çıktıktan sonra 40 yıl boyunca çölde göçebe hayatı sürdürmesini, bulabildikleri kuru çalı, ot ve dallardan yaptıkları çardaklarda barınmasını simgeliyor. Bayramda çardakta oturuluyor, orada yemek yeniyor. Bayramın özelliklerinden biri de dört özel bitki türünü bir arada tutup, ilgili duaları okumak. Bunlar, ağaç kavunu, hurma ağacı dalları, mersin ağacı dalları ve söğüt ağacı dallarından oluşuyor. Sukot'un 7 günü boyunca sabah dualarında bu dört çeşit bitki bir arada tutularak, dualar eşliğinde dört ana yöne, yukarı ve aşağıya, toplam altı yöne doğru sallanıyor. Bu şekilde Tanrı'nın varlığının her yerde olduğu ve her yerde hissedildiği sembolize ediliyor.
Bu dört bitki 300 dolara kadar alıcı bulabiliyor. Hurma ağacı dalının eksikliğinin fiyatı artırması bekleniyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com