İsrailli bakanın Kerry'yi suçlayıcı sözlerine ABD'den yanıt

İsrailli bakanın Kerry'yi suçlayıcı sözlerine ABD'den yanıt
İsrail Stratejik İşler Bakanı Steinitz, Kerry'nin 50. Münih Güvenlik Konferansı'nda İsrail-Filistin meselesiyle ilgili bir açıklamasını eleştirerek, Amerikalı bakanı "İsrail'in kafasına silah dayamakla" suçlarken, buna ABD'nin yanıtı gecik

İsrail Stratejik İşler Bakanı Yuval Steinitz'in ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi, Münih'teki bir açıklamasıyla ilgili olarak, "İsrail'in kafasına silah dayamakla" suçladığı sözlerine ABD'den yanıt geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Kerry'nin açıklamalarının Ortadoğu barış görüşmelerindeki tüm taraflarca doğru biçimde tasvir edilmesini beklediğini belirtti.

Kerry'nin 50. Münih Güvenlik Konferansı'nda İsrail'e uyarı niteliğindeki bir açıklaması İsrail'de bazı kesimlerin tepkisini çekti. Açıklamasında Kerry, İsrail-Filistin ihtilafının uzamasının, İsrail'e karşı "giderek artan bir gayrimeşrulaştırma kampanyasına ve boykotların konuşulmasına" neden olduğuna dikkat çekmiş, "Böylesi bizim için daha mı iyi?" diye sormuştu.

İsrail Stratejik İşler Bakanı Steinitz ise Kerry'nin bu sözlerine tepki göstererek, bunu İsrail'e karşı bir tehdit olarak gördüğünü söyledi. Steinitz, "Kerry'nin söylediği şeyler yaralayıcı, haksız ve hoşgörülemez. İsrail'in, bizim ulusal çıkarlarımız için en kritik meseleleri konuştuğumuz bir sırada kafasına silah dayanarak müzakere etmesi beklenemez" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki ise Steinitz'in bu tepkisinin ardından yaptığı açıklamada, Kerry'nin İsrail'e yönelik herhangi bir boykota kuvvetle karşı olduğunu ve Münih'teki sözlerinde, "barış çabalarının başarısız olması halinde her iki tarafı ne gibi tehlikelerin beklediğine dair daha önceden belirtilen gerçekleri" tarif ettiğini belirtti.

Psaki, "Bakan Kerry bu süreçte her zaman muhalefet ve zorlu anlar olmasını bekliyordu ama tüm tarafların, kayıtlarını ve açıklamalarını doğru biçimde tasvir etmesini de bekliyor" ifadesini kullandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da haftalık kabine toplantısında yaptığı açıklamada, Kerry'nin ismine doğrudan yer vermeyerek Steinitz'den daha temkinli bir dil kullanırken, İsrail'e karşı bir boykot uygulanmasına yönelik her türlü girişim çağrısının "ahlak dışı ve haksız" olduğunu söyledi. Netanyahu, "Hiçbir baskı, benim İsrail devletinin hayati çıkarlarını, özellikle de halkının güvenliğini terk etmeme neden olmayacak" diye konuştu.

ABD yönetimi bu ay ortasında da, İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon'un yine Kerry için söylediği "saplantılı, Mesih gibi hareket ediyor, Nobel ödülü alsa da bizi rahat bıraksa" şeklindeki sözlerine sert tepki göstermişti.

Muhabir: Mehmet Ö. Toroğlu
Yayınlayan: İrfan Cemiloğlu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com