İsrailli Komutanlar Filistin'e Destek İstedi!

İsrailli Komutanlar Filistin'e Destek İstedi!
Aralarında akademisyenlerin, İsrail ödülü sahiplerinin, eski general ve komutanların, eski milletvekili, diplomatların oluşturduğu aydınlar grubu Filistin devleti için destek çağrısında bulundu...

Aralarında akademisyenlerin, İsrail ödülü sahiplerinin, eski general ve komutanların, eski milletvekili, diplomat ve işadamlarının da bulunduğu İsrailli aydınlar, kamuya yaptıkları açık çağrıda "1967 yılı sınırlarına dayalı Filistin devletini tanımanın, İsrail'in varlığı için hayati olduğunu" belirttiler.

90 imzanın yer aldığı ve Haaretz gazetesinde yayımlanan bildiride, "Biz, İsrail vatandaşları, çatışmanın sona erdirilmesi ve üzerinde uzlaşılmış 1967 yılı sınırlarına dayalı demokratik bir Filistin devletinin tanınmasına destek için kamuoyuna çağrıda bulunuyoruz" denildi.

Bildiride, böyle bir Filistin devletini tanımanın İsrail'in varlığı için de hayati olduğu vurgulanarak, bunun uzlaşmazlığın müzakerelerle çözümünün garantisi, diğer büyük şiddet olaylarının patlak vermesini önlemenin ve aynı zamanda İsrail'in dünyadan izole edilmesini de durdurmanın tek yolu olduğunun altı çizildi.

Anlaşmaların başarıyla uygulanmasının, barışı seçen, ona bağlı ve birbirlerini tanıyan İsrail ve Filistinli iki liderlik gerektirdiğinin altı çizilen bildiride, bunun İsrail'in kaderi ve güvenliği için de tek politika olduğu bir kez daha vurgulandı. Bildiride, bu konudaki uygulanacak diğer politikaların, Siyonizmin sözü ve Yahudi halkının selametiyle de çeliştiği vurgulandı.

Anlaşmada imzası bulunanlar arasında, Türkiye'de de görev yapmış eski diplomatlardan Alon Liel, ödüllü ünlü yazarlardan Amos Oz, İsrail askeri istihbaratının eski başkanı emekli general Şlomo Gazit, eski Hava Kuvvetleri komutanlarından Amos Lapidot, komutan yardımcılarından Giora Ram, eski milletvekillerinden Colette Avital, Naomi Hazan, Ran Cohen, Esad Esad ve İsrail ödülünü almış pek çok edebiyatçı ve bilim adamı da yer alıyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com