İsrailli şarkıcı Türk vatandaşı olmak istiyor

İsrailli şarkıcı Türk vatandaşı olmak istiyor
İsrailli metal müzik grubu Orphan Land'in solisti Kobi Farhi, Türk vatandaşı olmak istediğini açıkladı.

Şubat'taki konserinin gelirini Van'daki depremzedelere bağışlamasıyla gündeme gelen İsrailli metal müzik grubu Orphan Land'in solisti Kobi Farhi, Beyoğlu Mephisto Kitabevi'nde hayranlarıyla buluşarak albümlerini imzaladı.

TÜRK VATANDAŞI OLMAK İSTİYOR

Farhi, çocukluğunun Müslüman ve Hıristiyan çocuklarla geçtiğini, Türk kültüründen etkilenerek büyüdüğünü, Türkiye'nin temsil ettiği değerleri benimsediği için Türk vatandaşı olmak istediğini söyledi.

''Bütün inanç ve kültürleri, misafirperver bir şekilde ağırlayan bir ülke'' olduğundan Türkiye'yi sevdiğini, diğer Arap ve Müslüman ülkelerin de Türkiye'yi örnek alması gerektiğini belirten Farhi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak için resmi başvurusunu yaptığını, başvurusunun kabul edilmesini umduğunu kaydetti.

''BABAANNEMİN SOYADI 'KUYUMCU' KELİMESİNDEN GELİYOR"

Türkiye'yi birçok anlamda kendisine yakın bulduğunu anlatan Farhi, sözlerine şöyle devam etti: ''Babaannemin soyadı olan 'Kuyumcinski' Türkçe'deki 'kuyumcu' kelimesinden geliyor. Ben de Türk kültüründen etkilenerek büyüdüm. Yurt dışı konserlerine gittiğimde Türkiye'den hep övgüyle bahsediyorum. Türkiye önemli ve özel bir ülke. Şimdi de vatandaşı olarak Türkiye'yi temsil etmek ve tanıtmak istiyorum.''

Türkiye'nin temsil ettiği değerleri benimsediğini, diğer Arap ve Müslüman ülkelerin de Türkiye'yi örnek alması gerektiğini vurgulayan Farhi, İsrailli olmasına rağmen her zaman Türkiye'de samimiyetle karşılandığını belirtti.

''TÜRKÇE PARÇA YAPABİLİRİZ''

İngilizce, İbranice ve Arapça şarkılarıyla farklı kültürleri bir araya getirmeyi amaçlayan grubun, konserlerinde Erkin Koray ile Türkçe parçalar da okuduğunu hatırlatan Farhi, ''Bir sonraki albümde Türkçe parça yapmayı planlıyoruz ama önce Türkçe telaffuzları iyi öğrenmem lazım'' dedi.

Gazze'de Filistinlilere ait evleri yıkan bir İsrail buldozerinin önüne geçerek 2003 yılında hayatını kaybeden ve geçtiğimiz günlerde ailesinin İsrail'e açtığı dava ile gündeme gelen Rachel Corrie'nin hikayesini üzücü bulduğunu söyleyen Farhi, ''İyi şeyler için mücadele eden her insanın ölümü benim için trajik. Corrie daha iyi bir dünya istiyordu'' dedi. (BRK)

Ensonhaber

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com