İsrailliler,Ölü Filistinlilerden Toprak Alıyor

İsrailliler,Ölü Filistinlilerden Toprak  Alıyor
Filistine'e ait yerleşim yeri olan Batı Şeria'da ilginç bir olay ortaya çıktı.İddiaya göre İsrailliler, 2013'te ölen Filistinli'den toprak almış.

İsrail'in Batı Şeria'daki illegal yerleşimlerinin arkasındaki en önemli öznelerden olan gayrimenkul kooperatifi Amana'nın 2013 yılında satın aldığı arazinin, yıllar önce ölen bir Filistinliye ait olduğu ortaya çıktı.

Haaretz'in haberine göre, olay polise yapılan ve Amana'nın arazi satın alma işleri için kullandığı taşeronu El Vatan'ın soruşturulmasını isteyen bir başvuru ile ortaya çıktı. Avukatlar Michael Sfard ve Shlomi Zacharia tarafından hazırlanan belgelere göre, 2013 Ocak'ında Ulpana mahallesindeki bir arazi, üçüncü bir kişi tarafından Filistinli sahibinden satın alındı. Birkaç ay sonra, iddiaya göre bu üçüncü kişi araziyi El Vatan'a devretti. Fakat Sfard ve Zacharia'ya göre, arazisini sattığı iddia edilen Filistinli yıllar önce ölmüştü!

Ancak hikaye bununla da sınırlı değil. Haziran 2013'te, yine aynı üçüncü kişi, yine Ulpana'dan, ama bu sefer başka bir bölgeden ve başka bir Filistinliden arazi satın aldı. Avukatların belgelerine göre ise, bu Filistinli Ürdün'de yaşıyor ve kendisine arazi için gelen kimse olmamış.

Bu sahtekarlıkların Amana'nın ilk vukuatı olmadığı belirtiliyor. 2000 yılında yine Ulpana mahallesinde bir araziyi satın aldığını iddia etmişti. Ancak daha sonra polis satın almanın sahte olduğunu tespit etmiş ve araziyi Amana'ya tescil ettirmemişti. 2012 yılının yaz aylarında, Ulpana'daki Amana'ya ait 5 site Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla yıkılmıştı. Bu arazilerin çoğu Filistinlilere aitti.

El Vatan'ın yöneticileri arasında illegal yerleşimler konusunda isimleri sıkça geçen Ze’ev Hever, Moşe Yogev ve Hananya Nahliel bulunuyor. Amana ve El Vatan'ın daha önce de İsrail yasaları karşısında bile bir tür "dokunulmazlığa" sahip olduğu iddia ediliyordu.(mce)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com