İşsizler için zorlu dönem

İşsizler için zorlu dönem
İş arayanlar artık yeni iş için 6 aydan daha fazla bekliyor

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) İş Piyasası Temel Göstergeleri Raporu’na göre, pek çok ülkede işlerini terk edenler, 2008 yılı krizi öncesine göre daha fazla beklemek zorunda kalıyor.

Gelişmiş ve gelişmekte olan 70 ülkeye ilişkin verilere yer verilen rapora göre, İspanya, İngiltere, ABD, Sırbistan ve Bulgaristan’da uzun dönemli işsizliğin 2008 yılına kıyasla yüzde 40 oranında arttığı belirlendi.

Benzer işsizlik oranlarına sahip ülkelerde, iş piyasaları arasında önemli farklılıklar bulunduğunu ortaya koyan raporda, gelişmekte olan ülkelerdeki işsizlerin gelişmiş ekonomilerdeki işsizlere göre daha çabuk iş değiştirebildikleri kaydedildi.

KÜRESEL ORTA SINIF BÜYÜYOR

Diğer taraftan rapora göre, çalışanların yoksullaşmasında azalma devam ederken, küresel orta sınıf büyüyor. Gelişmekte olan ülkelerde işgücünün yüzde 30,6′sını oluşturan toplam 822 milyon işçi yoksulken, orta sınıf ise çalışanların yüzde 32′si olan 870 milyon işçiye yükseldi.

Rapora göre, gelişmekte olan ülkelerde, sahip olunan yeteneklerle işin özellikleri arasındaki yanlış eşleştirme oranı da geçen yıl yüzde 17,1 olarak gerçekleşti. (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com