İşşizler "mahkeme salonlarında" meslek edinecek

İşşizler mahkeme salonlarında meslek edinecek
İzmir Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı "İzmir Kent Koleji" projesiyle yıllardır atıl olarak duran eski İzmir Devlet Güvenlik Mahkemesi binası, şehrin en önemli sorunu olarak gösterilen işsizliğin çözümü amacıyla hizmet verecek

İZMİR (AA) - UFUK KIRABALI - İzmir'de yıllarca terör suçlarının ele alındığı eski Devlet Güvenlik Mahkemesi binası, İzmir Büyükşehir Belediyesinin işsizlik sorununa çözüm getirmek amacıyla hazırladığı projeyle "kent koleji"ne dönüştürülerek, işsizlerin meslek edindikleri ve yeni girişimcilik fikirlerinin hayata geçirileceği merkez olacak.

İşsizlikte, "uzun süreli işsizlik", "kadın ve genç işsizliği" gibi sınıflandırmalarda Türkiye ortalamasının üzerindeki büyüklüğe sahip İzmir, bu soruna büyükşehir belediyesinin İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) desteğiyle hayata geçirmeye planladığı "İzmir Kent Koleji" projesi ile çözüm arayacak. 

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, İZKA'nın bölgesel gelişmeyi hızlandırmak ve özel sektör işletmeciliğini güçlendirmek gibi amaçlarla sağladığı "güdümlü proje desteği" çerçevesinde hazırlanan proje ile eleman ihtiyacı duyan sektörlerin ihtiyacına göre işsizlere yenlikçi bir yaklaşımla meslek edindirilecek. 

Halkapınar semtindeki eski Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) binasının restore edilerek, "İzmir Kent Koleji"ne dönüştürüleceği proje, mesleki eğitim, istihdam ve sanayi kurumlarını bir araya getirerek, işsizlere sektörlerin ihtiyaç duyduğu alanlarda piyasa talepleriyle örtüşecek nitelikte meslek kazandırılması hedefleniyor. 

- Yeni fikirlere modelleme imkanı 

Yaklaşık 3 milyon liranın üzerinde bütçeye sahip olması öngörülen proje ile İzmir Kent Koleji bünyesinde yeni girişim fikirlerinin hayata geçirilebilmesi için İstanbul'un ardından Türkiye'nin ikinci "fabrikasyon laboratuvarı (FabLab)" da kurulacak.

Dünyada ilk olarak 2006 yılında ABD'nin Massachuset Teknoloji Enstitüsünce kurulan ve bugüne kadar 34 ülkede toplam sayısı 125'e ulaşan FabLab uygulamaları, yeni iş fikirlerinin modellenebilmesiyle girişimciliğin gelişmesine olanak sağlıyor. 

Başta mühendislik fakülteleri ile meslek liseleri öğrencileri olmak üzere toplumun tüm kesimlerine açık olarak hizmet verecek İzmir Kent Koleji FabLab'da, mühendislik, tasarım, zanaat ve sanat dallarında amatör ve profesyonel olarak uğraş veren kişiler, fikirlerini hem geleneksel hem de dijital modelleme cihazlarını kullanarak prototip üretime dönüştürebilecek. 

Farklı alanlardaki iş fikirlerine sahip kişilerin ortak çalışma alanlarında bir araya gelerek yeni yaratıcılıkların da ortaya çıkmasına olanak sağlayacak Fab-Lab'ın işsizlik sorununun çözümüne, istihdam sağlayacak girişim fikirlerini ortaya çıkararak katkı sağlaması bekleniyor. 

- Mali destek için İZKA ve bakanlık onayı gerekiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesinin, "İzmir Kent Koleji"nin kurulacağı eski DGM binasının restorasyonu için ihale hazırlıklarına başladığı projede, gerekli destek sağlanabilmesi halinde toplam bütçenin yüzde 75'i İZKA, yüzde 25'i de belediye tarafından karşılanacak. 

İlgili kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri ve sektöre temsilcilerinin katılımıyla mutabakat toplantısı yapılan projeye, İZKA Yönetim Kurulunca kabul edilmesi ve ardından Kalkınma Bakanlığının onaylaması halinde destek sağlanacak. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com