İşsizlere 1500 Lira Maaş Geliyor!

İşsizlere 1500 Lira Maaş Geliyor!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işsizlik maaşlarını yükseltmek ve işsizlik sigortasından yararlanma koşullarını kolaylaştırmak için kolları sıvadı...

Bakanlık, işsizlik maaşını da kriz maaşını da asgari ücrete endekslemekten vazgeçiyor. Böylece çalışırken yüksek prim ödeyen işsizin de, kriz nedeniyle maaşını fondan alan çalışanın maaşı da 1500 lirayı bulacak

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işsizlik sigortasından yararlanmayı kolaylaştırıp, maaşı artırıyor. İşsizlik maaşını da kriz maaşını da asgari ücrete endekslemekten vazgeçiyor. Böylece çalışırken yüksek prim ödeyen işsizin de; kriz nedeniyle maaşını fondan alan kriz çalışanının maaşı da 1500 lirayı bulacak.

Hesaplama kriteri değişiyor

Çalışma Bakanlığı, işsizlik maaşlarını yükseltmek ve işsizlik sigortasından yararlanma koşullarını kolaylaştırmak için harekete geçti. Bakanlık bürokratları, çalışmayla ilgili hazırlıklarda sona gelirken, konuyu sendikaların görüşüne açacak.

Bakanlığın hazırladığı çalışmaya göre, halen asgari ücrete göre belirlenen işsizlik maaşının hesaplanmasında yeni kriter, yatırılan prim tutarı olacak. Yani halen brüt asgari ücretin yüzde 80'i olarak belirlenen en yüksek maaş, değişecek. Maaşı 5 bin lira olan bir çalışan, işsiz kaldığında en fazla 608 lira işsizlik maaşı alabiliyor. Bakanlık yetkililerinin hesaplamalarına göre, işsizlik maaşı 1500 liraya kadar çıkabilecek.

Çalışmayla İşsizlik Sigortası Fonu'ndan daha fazla kişinin yararlanması da sağlanacak. Ancak yetkililer, bunun için işçi sendikaları ile henüz masaya oturmadı. Fondan yararlanmayı kolaylaştırma esasları bu yüzden netleşmiş değil.

'Sigortamı gerçek ücretim üzerinden yatır' diyenler artar

ÇALIŞMA Bakanlığı'nın söz konusu çalışmayı kayıt dışılıkla mücadele için yaptığı belirtiliyor. Çalışmaya göre, hem işsizlik sigortası, hem kısa çalışma ödeneği hem de istihdam teşviklerinde asgari ücret kriteri kaldırılıyor. Böylece çalışanların patronlarına 'sigortamı gerçek ücretim üzerinden yatır ' baskısı yapması hedefleniyor. Bakanlık verilerine göre Türkiye 'de 9.5 milyon sigortalının yüzde 41 'i yani 4 milyonu 'asgari ücret' üzerinden çalışıyor görünüyor. Bakanlığın, çalışmasında kriz çalışanları da olacak. Ekonomik kriz nedeniyle patronların işçilerini kapının önüne koymamaları için uygulanan 'kısa çalışma ödeneğinde ' de değişiklik yapılacak. Bu sistemde de kriz çalışanlarının maaşının asgari ücrete endekslenmesinden vazgeçilecek. Onlara da aldıkları ücrete göre kriz maaşı bağlanacak. Mevcut sistemle insanlar asgari ücretle çalışmaya zorlanıyor. Yeni düzenleme yapıldıktan sonra çalışan artık SSK bildirgesinde ne gösterildiyse, işsizlik parasını da, kısa çalışma ödeneğini de, istihdam teşviğini de onun üzerinden alacak.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com