''İşsizlere öncelik'' talebi

''İşsizlere öncelik'' talebi
Kütahya'da, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğüne bağlı Seyitömer Linyitleri İşletmesi (SLİ) tarafından altında kömür rezervi bulunduğundan istimlak edilerek başka bir alana taşınacak Arslanlı köyünün sakinleri, resmi kurumlara işçi alımında

Kütahya'da, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğüne bağlı Seyitömer Linyitleri İşletmesi (SLİ) tarafından altında kömür rezervi bulunduğundan istimlak edilerek başka bir alana taşınacak Arslanlı köyünün sakinleri, resmi kurumlara işçi alımında köyün işsiz gençlerine öncelik verilmesini talep ediyor.
Arslanlı Muhtarı Kadir Cengiz, yaptığı açıklamada, il merkezine 34 kilometre uzaklıktaki köyde, 200 hanenin 70'inde yaklaşık 300 kişinin yaşadığını bildirdi.
Yaklaşık 250 yıl önce kurulduğunu bildikleri köyde vatandaşların geçimlerini tarım ve hayvancılıktan sağladığını belirten Cengiz, 1950'li yıllarda meyve ağaçları dikilen köy arazisinde çiftçilerin meyvecilikle de uğraştığını söyledi.
SLİ'nin 1957'de kurulup kömür üretimine başladığını bildiren Cengiz, ağırlıklı olarak meyve bahçeleri bulunan arazinin bir bölümünün 1968'ten itibaren kamulaştırıldığını anlattı.
Kamulaştırılan köy arazisinde işletmenin 2006'dan bu yana kömür çıkardığını ifade eden Cengiz, ''Su kaynakları kesildiği için yaklaşık 3 yıldır meyve ağaçlarındaki verimin iyice azaldığını'' öne sürdü.
Önceleri arazide suyun bol olduğunu dile getiren Cengiz, ''Kömür üretimi için köy arazisinde dekapaj yapılması sonucu su kaynaklarımız bozuldu. 1980'den bu yana ağaçlarımız kuruyor, meyve verimi iyice azaldı'' dedi.
''Dragline'' adlı kömür tabakasının üstündeki malzemenin alınmasında kullanılan iş makinesinin yamaçta kurulan köyün üst kısımlarına kadar getirildiğini ve çalışmaların burada yoğunlaştığını bildiren Cengiz, köyün altı ve çevresinde 5 milyon metreküp kömür bulunduğunu öğrendiklerini kaydetti.

-''1960'TAN BU YANA KAMULAŞTIRMA BEKLİYORUZ''-
Cengiz, istimlak edilen Koruk mevkisindeki kömürün işletme tarafından çıkarıldığını, Pekmez Sekisi mevkisinde köyün su deposunun bulunduğu alanda ise kömür alınan çukurda su birikintisi oluştuğunu bildirdi.
Pekmez Sekisi mevkisinde oluşan küçük göletten köylülerin yararlanamadığını savunan Cengiz, 1960'tan bu yana köyde kamulaştırma yapılmasını beklediklerini, ancak yaklaşık 30 yıldır resmi makamlara müracaat etmelerine rağmen bir sonuç alamadıklarını söyledi.
Muhtarlığa gönderilen resmi yazıyla köyde evlerin bulunduğu alan ile çevresindeki arazinin kısmen istimlak edileceği ve binaların başka bir yere taşınacağının bildirildiğini ifade eden Cengiz, şöyle devam etti:
''İşletme arazimize 1960'larda girdi. Sonraki yıllarda köyümüzden işletmeye işçi alındı. Ancak 1980'den bu tarafa işçi alınmadığı için köyümüzde işsiz yığını var. 1960'tan beri de kamulaştırma beklediğimizden arazilerimize hiçbir işlem yapamıyoruz. Yol istiyoruz yol yok, su istiyoruz su yok. Elektrik 1980'de geldi, hatlarımız halen yerlerde sürünüyor. Bunlara dahi bakım yapılmıyor. 1980'den bu yana köyümüzden Kütahya'ya 1700 kişi göç etti.
Köyümüzün yüzölçümü yaklaşık 12 bin metrekare. Tarım arazilerimizin 4'te 3'ü istimlak edildi, bize 4'te 1'i kaldı.
Ekecek arazimiz yok denecek kadar az ve bundan dolayı köylülerimiz mağdur durumda bulunuyor. İşletmeden tebliğ geldi, köyün taşınması için 'Bize yer gösterin' diyorlar. Arazimizde yer göstereceğiz ama ekime uygun değil. İşsizimiz had safhada. Bu işsizlerimize birinci planda iş imkanı sağlanmasını istiyoruz.''
-ARAZİDE BAZI BÖLÜMLERİN İSTİMLAK EDİLMEYECEĞİ İDDİASI-
Köy muhtarı Kadir Cengiz, 1974'te istimlak edilen Seyitömer kasabası ile 1986'da kamulaştırılan Bozcahöyük köylerinden 18-45 yaş arası işsizlere iş imkanı sağlandığını ileri sürerek, aynı hakları Arslanlı köylülerinin de talep ettiğini söyledi.
İşletmenin, Arslanlı köyü arazisinde kömür rezervi bulunmayan yerleri ayırarak bunları kamulaştırmayacağını iddia eden Cengiz, şöyle konuştu:
''Meyve ağaçları bulunan arazimizin karşısındaki bölüm istimlak edilmeyecekmiş. Burada kömür olmadığı için kamulaştırma yapmayacaklarını biliyoruz. Köyümüzün komple istimlak edilmesini istiyoruz. Önceki yıllarda kömür çıkarılıp bırakılan arazide yazın yangın tehlikesi yaşıyoruz. Müteahhit firmaların bıraktığı atıklar yüzünden harman yaptığımız araziler kendiliğinden yanıyor. Bütün arazimiz her yıl yaz aylarında yangın tehdidi altında kalıyor.''
Cengiz, 1960'tan bu yana bekledikleri istimlak için ölçümlere başlandığını, ancak bununla ilgili tereddütleri bulunduğunu ifade ederek, köydeki birçok binanın duvarlarında çatlaklar meydana geldiğini söyledi.
Bunların arazide yüksek tonajlı dinamitler patlatılmasından kaynaklandığını düşündüklerini dile getiren Cengiz, ''İlk olarak işsizlerimize iş verilmesini istiyoruz. Bunun yanında 500-600 liradan arazilerimiz istimlak ediliyor. Başka yerleşim birimlerinde 4-5 bin liraya istimlak edilen yerler var. Arazi kamulaştırma bedellerinin yüksek tutulmasını talep ediyoruz'' dedi.
Köylülerden Ramazan Özdemir de köyde yaşayanların yarısının işsiz olduğunu ileri sürerek, istimlak sonrası kamuya işçi alımlarında bu kişilere öncelik tanınması gerektiğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com