İşsizlik çığ gibi büyüyor

İşsizlik çığ gibi büyüyor
Tüm dünyada baş gösteren kriz, tahminlerin de ötesinde yaralara yol açacak yorumları yapılıyor...

Amerika ve Avrupa Birliği'ndeki krizin tahminlerin ötesinde uluslararası etkilere yol açacağı öngörüsünün ardından, Birleşmiş Milletler'den bütün ülkelere yönelik bir uyarı daha geldi. Genç nüfusun hızla umutsuzluğa itilmekte olduğu yolunda bir rapor hazırlayan Birleşmiş Milletler, kalkınmakta olan ülkeler kadar gelişmiş ülke ekonomilerinin de aynı sorunu yaşadığına dikkat çekti.

İş hayatına atılarak kendisine bir gelecek kurmaya hazırlanan 15-24 arası yaş grubunun karşılaştığı yoğun işsizlik probleminin hem kalkınmış hem de gelişmekte olan ülkelerde alarm seviyesinde olduğunu belirten Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü ILO, hayatın baharında "hiç bir işe yaramama" psikolojisiyle ruhen yaralanmış olan gençlerin toplumların geleceği açısından büyük bir potansiyel problem oluşturduğunu hatırlattı.

ILO, 2011 yılı itibariyle güncellediği çalışma hayatı ve işsizlik verileri raporunda 2009'dan bu yana uluslararası çapta işsizliğin tavan yaptığını hatırlatırken, bazı iyimser gibi gözüken rakamların da yanıltıcı olduğunu vurguladı. Buna göre, işsizliğin rekor seviyede olduğu 2009'da 75 milyon 800 bin olan işsizlik rakamı 2011 sonu itibariyle 74.6 milyona indi.

Ancak bu herhangi bir olumlu gidişat anlamına gelmiyor. Tam tersine özellikle Avrupa Birliği bölgesinde iş bulma konusunda umudunu tamamen yitiren gençlerin artık iş aramaktan vazgeçmesinden kaynaklanıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü, bir yanda büyüyen işssizlik, bir yanda çalışma hayatı olacağı hayalini daha yolun başında kaybetmiş 5 milyona yaklaşan işsiz gencin olduğu bir dünyada gerekli tedbirler alınmazsa ve işsizlik sorununa ciddi çözümler getirilmezse kimse için umut kalmayacağını vurguluyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com