İşsizlik Naşa'da belediyeye yenildi

İşsizlik Naşa'da belediyeye yenildi
Kütahya Simav'a bağlı Naşa Beldesinin geçim kaynağı halıcılık, kerestecilik ekonomik krize, tarım kesimi küresel ısınmaya bağlı olarak kuraklığa yenik düşünce ilçenin en büyük beldesinde işsizlik arttı, 3 bin 500 nüfuslu Naşa tam bir işsizler kentin

Kütahya Simav'a bağlı Naşa Beldesinin geçim kaynağı halıcılık, kerestecilik ekonomik krize, tarım kesimi küresel ısınmaya bağlı olarak kuraklığa yenik düşünce ilçenin en büyük beldesinde işsizlik arttı, 3 bin 500 nüfuslu Naşa tam bir işsizler kentine dönüştü. Ancak belediyenin iş bulma atağı ile kısa sürede 300 kişiye ekmek kapısı bulundu. Beldesindeki işsizlik oranı 5 katına çıkan Naşa Belediyesi ise iş bulma kurumu gibi çalışıp son bir yılda 300 kişiye kazanç kapısı buldu. Belediye, bölgede yaşayan işsiz vatandaşların isyanına kayıtsız kalmadı ve bölgede istihdam kapasitesi yüksek işletmelerle derhal bağlantı kurdu.
İşçi alımı için teklif götürülen İş-Kur ve Tekstil firmalarından olumlu cevap gelince, Naşa Belediyesi işsiz vatandaşların başvuruda bulunmasını istedi. Belediyeye 200 dolayında bayan iş için başvurdu. Bunların 100'ü İpek Halı Dokuma Atölyesine, 100 'ü de Tekstil firmasında işe yerleşti. Belediye kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan kereste fabrikalarına çeşitli kolaylıklar sağlayınca kereste fabrikaları tekrar işçi çalıştırmaya başladı. 6 fabrika 100 dolayında işçi alımı yaptı, tekrar işe başladı. Ayrıca Naşa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi de beldede süt sığırcılığının gelişmesi için süt toplama firmalarıyla anlaştı. Köylü sütünü ayağında kooperatife teslim ederek üretimini artırdı. Kurutulmuş göl arazisinde çiftçiye modern tarım yapma olanakları sağlandı. Böylece işsizlik Naşa beldesinde belediyeye yenik düştü. Belediye Başkanı Kadir Bütüner, beldesinde işsiz kalmamasının sevindirici olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com