İşsizlik rekor düzeyde!..

İşsizlik rekor düzeyde!..
Avrupa’da krize bağlı olarak devreye sokulan kemer sıkma tedbirleri ağustos ayında işsizlik oranlarını yüzde 11.4’le rekor seviyeye çıkardı.
12 ayda toplam 2 milyon 144 bin kişi işsiz kalırken, Avrupa genelinde işsiz sayısı 18.2 milyona ulaştı. Bu da halkın sokağa dökülmesine neden oldu.
 
EURO Bölgesi’nde işsizlik oranı, derinleşen borç krizinin ekonomiyi resesyona doğru itmesi ve bunun şirketleri işçi çıkarmaya yöneltmesi sonucu rekor seviyeye yükseldi. Euro kullanan 17 ülkede işsizlik oranı Ağustos ayında yüzde 11.4 ile rekor seviyeye çıkarken toplam işsiz sayısı 18.2 milyona yükseldi. İşsiz sayısı 18 milyon 196 bin ile verilerin tutulmaya başladığı 1995 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkarken, son 12 ayda toplam işsiz sayısı 2 milyon 144 bin kişi yükseldi. Avrupa firmaları, oluşan resesyon koşulları, kemer sıkma tedbileri ve yavaşlayan küresel ekonomiden dolayı yatırımlarını erteliyor ve istihdam artışından kaçınıyor. Kötüleşen ekonomik görünüm, Deutsche Bank AG, PSA Peugeot Citroen ve Air France-KLM Group gibi bazı önemliAlman ve Fransız şirketlerin binlerce kişyi işten çıkarmalarına neden oldu.
 
Halen zirveye ulaşmadı
 
Londra’da Standard Chartered Bank ekonomistlerinden Thomas Costerg, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, “Euro Bölgesi’nde istihdamın artmasına yetecek derecede güçlü bir büyüme yok ve işsizlik halen zirveye ulaşmadı” dedi ve “Endişe verici trend şu; şimdiye kadar iyi giden Almanya gibi çekirdek ülkelerde de işsizlik artıyor” şeklinde görüş bildirdi. Avrupa’da en fazla işsizlik oranına sahip ülke yüzde 25.1 ile İspanya olurken, Yunanistan’da bu oran yüzde 24.4. Almanya’da da işsizlik son dönemde artarken Ağustos ayında yüzde 5.5’e yükseldi. Euro bölgesinde en düşük işsizlik oranı ise yüzde 4.5 ile Avusturya’da gerçekleşti. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com