İşsizlik Yok Demek, KOMİKLİKTİR!

İşsizlik Yok Demek, KOMİKLİKTİR!
DSP Kütahya Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi, Kütahya AKP Milletvekillerinin 'İş var çalışan yok' söylemlerinin çok komik olduğunu belirterek, teklif edilen ücretlerin geçim standartlarının çok altında olduğunu adeta 'çalışanım değil, k

DSP Kütahya Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi, Kütahya AKP Milletvekillerinin 'İş var çalışan yok' söylemlerinin çok komik olduğunu belirterek, teklif edilen ücretlerin geçim standartlarının çok altında olduğunu adeta 'çalışanım değil, kölem ol' mantığı ile işletmelerin eleman çalıştırmaya başladıklarını savundu. Nimsi ayrıca üniversite mezunu gençlerin asgari ücretle bile iş bulamadıklarının altını çizerek hükümetin pembe tablolar çizmek yerine işsizliğe ve yoksulluğa karşı köklü çözümler bulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“KÜTAHYA'DA İŞSİZLİK SORUN OLMAYA DEVAM EDİYOR”
İclal Nimsi; Kütahya'da işsizliğin sorun olmaya devam ettiğini, işsizliğin artmasıyla birlikte aile içi şiddet olaylarının artığını; ancak bu kadar soruna karşın Hükümetin sesiz kaldığını vurgulayarak,” Türkiye'deki işsizlik ve yoksulluğun bitmesi için Hükümet görevini layıkıyla yapmalı” dedi.
Türkiye'nin acı gerçeklerinden, en büyük sorunlarından birinin ne yazık ki, Kütahya'da yaşandığını belirten Nimsi; “Bazıları kabul etmek istemese de 'işsizlik' tir sorunumuz. Eğer 80 kişinin, hem de geçici olarak, alınacağı bir işe beş bin küsur kişi başvuruyorsa bunun adı işsizlik değil de nedir” dedi.
Seçimlerde halkın gözü kapalı oy verdiği AKP'nin 5 milletvekili çıkardığı Kütahya'ya herhangi bir yatırım yapmadıklarını savunan Nimsi, aksine yapılan özelleştirmelerle pek çok kişinin işten çıkarıldığını bununla birlikte Kütahya'da işsiz sayısının arttığına dikkat çektti.
“KÜTAHYA'DA İŞSİZLİK GÖÇ OLAYLARINI ARTIRDI”
Kütahya'da göç olaylarının işsizlik ve yoksulluktan dolayı arttığını belirten Nimsi, AKP Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay'nın Kütahya'da göç olaylarının gerçek dışı olduğunu söylemesinin ise gerçekleri yansıtmadığını özellikle vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü:
“En son örneği de 'Göçlerle' ilgili açıklamasıdır. Sayın vekilim, bu açıklamayı yapmadan önce iktidara geldiklerinden beri kaç çocuğumuz üniversiteyi bitirdikten sonra Kütahya'da iş bulmuş, kaç çocuğumuz şehir dışına çalışmağa gitmiş, hiç araştırmasını yapmış mı? Kaç yıldır, Kütahya'da, üniversiteyi bitirmiş gençlere iş olanağı sağlayacak kaç işyeri açılmış, kaç kişi çalışmağa başlamış? Bilgi edinmiş mi? DSP Kütahya kadın kolları olarak, anneler olarak, gençliğin zor durumda bırakılmasını kınıyoruz. Bizler gençliği seçim zamanında yanına alıp, oy toplamak için çalıştıran, istenilen elde edilince onları yalnız bırakan zihniyeti kınıyoruz. Bu memlekette yaşayan her genç bizim evladımızdır. Onların geleceğini düşünmek görevimizdir. Partimiz, gençleri yanına almak değil, onların yanında olmak politikasını gütmektedir. Çünkü biliyoruz ki, onlara verilecek her güzel imkan,bu yurdun kalkınması için bir destek,bir çalışmadır.”

“KÜTAHYA'DA İSTİHDAM ARTIRILMALI”
Kütahya'nın iş olanaklarının mutlaka artırılması gerektiğini dile getiren Nimsi; “Annelerin, evlatlarının geleceği konusundaki endişeleri olmamalıdır. Aile planlamasıyla en fazla iki çocuk yapanlardan, çocuklarının geleceğini teminat altına almadan nasıl, ikiden fazla çocuk yapmaları istenebilir ki? İşsizlik yüzünden pek çok gencimiz yuva kuramamakta, kurulan yuvalar da geçim sıkıntısı yüzünden yıkılmaktadır. İş kurmak isteyen gençlere bankalarca kredi verildiği gerçeği de tam bir trajedi. Henüz yeni iş kuracak gençten teminat istemek, gel sen işsiz kal demektir. Gençler için yapıcı hiçbir şey ortaya atamayan hükümet, kendinden olmayanların sürünmesine göz yummakta, böylece ya benimlesin, ya da bir hiçsin demektedir” şeklinde çarpıcı açıklamlarda bulundu.

“MESLEK LİSLERİNİN ÖNÜ AÇILMALI”
Meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin kendi alanları ile ilgili eğitim alamadıklarını belirten Nimsi, liselerden mezun olan öğrencilerin kendi meslekleri ile ilgili fakültelerde eğitim göremediklerini de dile getirerek, bu sistemin adaletsizlik meydana getirdiğini iddia etti.
Nimsi; ”Meslek liselerine ve onların devamı olan Meslek Yüksek Okullarına gereken değer verilmemekte, bu liseleri bitiren gençler eğitimin çarpıklığı yüzünden kendi dallarında eğitim yapamamaktadırlar. Örneğin Endüstri Meslek Lisesinin elektrik bölümündeki bir çocuk, kendi dalının mühendisliğini okuyacak bir eğitim almamaktadır. Sen buraya kadar okuyabilirsin, ilerisi sana kapalı denmektedir” dedi.
Son olarak Türkiye Cumhuriyeti'nde üniversite mezunu gençlerin asgari ücretle bile iş bulamadıklarının altını çizen Nimsi, hükümetin pembe tablolar çizmek yerine işsizliğe ve yoksulluğa karşı köklü çözümler bulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com