"İstahdamı arttırıcı projeler üretmek"

"İstahdamı arttırıcı projeler üretmek"
Uşak Belediye Meclisi, Mayıs ayı olağan toplantısı Belediye Başkanı Ali Erdoğan'ın başkanlığında yapıldı. Toplantıda kent yangın risk haritası, Ege Belediyeler Birliği'ne üye seçimi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü görev ve çalışma esasları ile bel

Toplantıda Belediye Meclisi'ne kurulması planlanan ve turizm ile jeotermal sektöründe faaliyet göstereceği bildirilen şirket hakkında bilgi veren Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, şirketin yüzde 90 hissesinin belediyeye ait olacağını söyledi. Başkan Erdoğan, kurulacak şirketin denetlemesini Belediye Meclisi'nin yapacağını da belirterek “Denetlemeye açık olacağız”dedi.
Uşak'ta çok ciddi jeotermal kaynakların bulunduğunu, Kayaağıl mevkinde bulunan fay hattı üzerinde jeotermal potansiyelinin ortaya çıkarılması için sondaj çalışmaları yapacaklarını ifade eden Erdoğan, 'Kentimizin kuzey kesiminde jeotermal kaynaklar var. Yapılacak rezerv çalışmalarının ardından faaliyet alanı sadece Jeotermal kaynaklar olan anonim şirket kurarak kentin turizm potansiyelini harekete geçirmek istiyoruz. Sondaj çalışmalarında suyun sıcaklık dereceği 60 santigrat derecenin üzerinde olursa artan suyla bazı bölgelerde sıcak suyu ısınma amaçlı kullanmak istiyoruz. Ayrıca turistik tesislerin kurulması için alt yapı çalışmalarını yapmak istiyoruz'
Uşak'a yılda 150 turist geldiğini, bu rakamın çok komik olduğunu da belirten Ali Erdoğan, ekonomik kriz nedeniyle işsizliğinde hat safhaya ulaştığını dile getirdi. Kurulacak yeni şirketin istihdam sağlayacağını da anlatan Erdoğan, “İşsizliğe çare bulmak zorundayız. En fazla istihdamı hizmet sektörü oluşturuyor. Her gün bana 150 kişi iş için başvuruyor. Kentimizde işsiz sayısı 10 binden fazla. Mevcut jeotermal kaynaklarımızı kullanılabilir hale getirirsek işsizliğe çözüm bulabiliriz. Kentimize yılda gelen 150 turistin hiç biri konaklamıyor. Çünkü elle tutulur bir tesis yok. Bu konuda Uşak Ticaret Odası ve Özel İdare'de çalışma yapmalı. İşsizlik hepimizin sorunu. Kurulacak şirket sadeceturizm ve jeotermal alanında faaliyet gösterecek. Bakanlar Kurulu'ndan onay alabilirsek şirketin kuruluş işlemlerine başlayacağız. Bu konuda tüm kesimlerin desteğini istiyoruz. Herkesin işe ihtiyacı oldu bir kentte istihdamı arttırıcı projeleri hayata geçirilmek zorundayız. İlimizdeki Örencik, Hamamboğazı ve Emirfakı termal tesislerinin durumu ortada”diye konuştu.
Konuşmaların ardından kurulması planlanan şirketle ilgili yapılan oylamada oy çokluğu ile şirketin kurulmasına karar verildi.  Mecliste Ege Belediyeler Birliği üye seçimlerinde CHP'li Meclis Üyeleri Hamdi Avşar asil üyeliğe, Nejat Arat yedek üyeliğe seçildi. Uşak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Görev ve Çalışma Esasları ile ilgili gündem maddesinde ise Belediye Başkanı Ali Erdoğan'ın görevlendireceği bir meclis üyesinin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'nde istihdam sağlayıcı projeler ile ilgili çalışmasına karar verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com