İstanbul Adalet Sarayı'nda arbede!

İstanbul Adalet Sarayı'nda arbede!
Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen yaklaşık 50 kişilik grup, avukatların üstlerinin aranarak içeri alınmasını protesto etti.

 Çağdaş Hukukçular Derneğine üye avukatlar önce adliyenin B kapısı önünde toplandı. Avukatlar üstlerinin aranarak içeri alınmalarını önce alkışlarla ardından da basın açıklamasıyla protesto etti. Üstlerini aratmak istemeyen avukat grubu içeri girmek isteyince özel güvenlik görevlileriyle avukatlar arasında arbede yaşandı.

" AVUKATLAR SALDIRILARIN VE HAKARETLERİN MUHATABI OLMAKTADIR "
Avukatlar uygulamayı önce alkışlar ardından da bir basın açıklamasıyla protesto etti. Basın açıklamasını Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay yaptı. Tanay, " Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi açıldığı tarihten itibaren avukatlara yönelik dayatmaların ve saldırıların merkezi haline gelmiş durumdadır. Avukatların kanunsuz aramaya tabii tutulması, Baro'nun kendi meslektaşlarına yönelik hizmetlerinin engellenmesiyle başlayan dayatmalara, avukatlara yönelik kapsamlı saldırının bir parçasıdır. Keza, bugün avukatlar duruşma salonlarında, hapishanelerde, emniyet müdürlüklerinde türlü saldırıların ve hakaretlerin muhatabı olmaktadır " dedi. Tanay ayrıca, " İstanbul'da siyasal iktidarın avukatları yargı ve adliye dışına atma anlayışı durum tespitindne öte kelimenin gerçek anlamıyla dışarı atmaya dönüşmüş durumdadır. Adliyeye avukatı sokmayan anlayış, Avrupa'nın en büyük adliyesine Çevik Kuvvet'i sokacak kadar pervasızlaşmıştır " vurgusu yapıldı. Açıklamada 12 Eylül günün de aynı durumun yaşandığına dikkat çekilerek, " Avukatlar yine bir 12 Eylül'de saldırıya maruz bırakılmış ve darp edilmişlerdir " diye konuştu.

ADLİYEDE ARBEDE
Basın açıklamasının ardından üstlerini özel güvenlik görevlilerine aratmadan B kapısından içeri girmek isteyen avukat grubu arbede yaşanmasına neden oldu. Özel güvenlik görevlileri avukatları içeri sokmak istemeyince güvenlik görevlileriyle avukatlar arasında itişme yaşandı. Bazı güvenlik görevlileri itişme sırasında zor anlar yaşadı. İçeri giren avukat grubu ise, bir süre ' Güvenlik Dışarı, Adalet İçeri' şeklinde slogan attı. Yaşanan arbede sırasında bazı güvenlik görevlileri basın mensuplarının görüntü almasını engellemek istedi. İçeriye girdikten sonra bir süre daha slogan atan avukat grubu daha sonra dağıldı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com