İstanbul Adaylarının Twitter Karnesi

İstanbul Adaylarının Twitter Karnesi
30 Mart seçimleri yaklaşırken adayların özellikle İstanbul adaylarının halkı ikna etmenin bir diğer ayağı da şüphesiz sosyal medyanın en gözdesi Twitter geliyor. İşte seçimler yaklaşırken İstanbul adayları Twitterda nasıl bir performans sergiliyor.

Gonzo Insight ve Insight Radar işbirliğiyle hazırlanan infografikte, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın üç adayının Twitter’daki söylemi analiz edildi.Adayların son 200 tweet’i baz alınarak, en güncel temaların belirlendiği çalışmanın bulguları şöyle:

Mustafa Sarıgül: CHP adayının da en çok kullandığı kelime İstanbul. Yurttaşlık, değişim ve özgürlük kelimeleri de Sarıgül tarafından özellikle vurgulanan temalar olarak beliriyor. Nejat İşler’in rahatsızlığı, Hrant Dink ve Uğur Mumcu anmaları, adayın etiket kullanarak gündeme taşıdığı güncel konular.

Sırrı Süreyya Önder: HDP adayının tweet’lerinde en çok yer verdiği kelime CHP. Önder, CHP kadar olmasa da AKP de sıklıkla yer alıyor. Önder’i diğer adaylardan ayrıştıran noktalardan biri de haber linki paylaşması. Bunun dışında etiketlerinde #FF vererek arkadaş tavsiye eden ve Kürtçe kelimelere yer veren tek aday. Önder, tweet’lerinde “İstanbul” kelimesi çok geçmiyor.

Kadir Topbaş: En çok kullandığı kelime İstanbul. Topbaş’ın tweet’lerinde protokol buluşmalarına sıklıkla yer veriliyor. AKP adayı, Twitter kullanımında yaptıkları açılışlar ve belediyenin yeni projeleri önemli yer tutuyor. Topbaş’ın hashtag kullanarak gündeme getirdiği konu ise engelli hakları.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com