İstanbul Barosu'nda Seçim Var!

İstanbul Barosu'nda Seçim Var!
İstanbul Baro Başkanlığı seçimi yapılıyor...

Başkanlığı yürüten Önce İlke Grubu ikiye bölününce, milliyetçi muhafazakâr avukatların grubu ilk kez seçimde iddialı bir konuma gelmiş oldu.

İstanbul Barosu başkanlık seçimleri için yarış bugün başlıyor. 6-7 Kasım’da düzenlenecek seçimlerde, ulusalcı avukatların üçe, solcu avukatların ikiye bölünmesi nedeniyle milliyetçi-muhafazakar kimlikli Hukukun Üstnülüğü Platformu’nun bu yıl ilk kez matematik olarak kazanma olasılığına kavuştuğu konuşmaya başlandı.

KOCASAKAL AYRI LİSTE ÇIKARDI
Halen başkanlığı yürüten Önce İlke Grubu’ndan Muammer Aydın, bir kez daha aday oldu. Ancak grup ikiye bölündü. Eski Başkan Kazım Kolcuoğlu’nun desteklediği Galatasaray Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ümit Kocasakal ayrı bir liste çıkardı.

Önce İlke’deki çekişmeden sıkılan bir grup ise, solcu avukatların platformu diye bilinen Çağdaş Avukatlar Grubu (ÇAG) ile temasa geçti. Kemal Aytaç başkanlığındaki ÇAG, gruba kucak açtı. Ne var ki ilk anda ÇAG’ı güçlendirdiği düşünülen bu katılım yüzünden Kürt avukatlar rahatsız oldu. Silopi karşılamaları esnasında ÇAG’ın yeterli duyarlığı göstermediğini savunan Kürt avukatlar ipleri kopardı ve Özgürlükçü Hukuk Platformu (ÖHP) adı altında Feyzi Çelik öncülüğünde seçime girme kararı aldı. Radikal’e konuşan Çelik, “Farklılığımızı koruyarak gelmemizi istemediler” dedi.

KAV GRUBU
Daha önce ÇAG’dan ayrılıp 2008’de Mebuse Tekay’la seçime giren Katılımcı Avukatlar Grubu (KAV) ise bu kez Mustafa Kemal Güngör’ün liderliğinde yarışacak. Radikal’i yanıtlayan Güngör, seçim propagandasında bir korku ortamı yaratıldığını belirterek, “ÇAG adeta Önce İlke’leşti. Muhafazakarları tehlike gibi göstererek propagandalar yapılıyor. Avukatları cesaretle hareket etmeye davet ediyorum” dedi.

HÜP GRUBUNDA AKP VE MHP'LİLER VAR
Bu bölünme nedeniyle milliyetçi muhafazakar avukatların belki de ilk kez seçimi kazanma şansı doğdu. Satılmış Şahin’in başkanlığında Hukukun Üstünlüğü Platformu (HÜP) olarak seçime girecek grubun listesinde AKP ve MHP’li isimler var.

İki yıl önceki seçimlerde 16 bin 870 avukat oy kullanmıştı. Muammer Aydın’ın adayı olduğu Önce İlke Grubu 5 bin 619, ÇAG’dan Kemal Aytaç 4 bin 362, HÜP’ten Şadi Çarsancaklı 3 bin 649 oy almıştı
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com