İstanbul Belediyesi'nden asrın skandalı!

İstanbul Belediyesi'nden asrın skandalı!
İstanbul Büyükşehri Belediyesi AVM'ye doymadı. AKP'li Belediyelerin yeni rantı Maliye Bakanlığı.
AKP'li Belediyelere vergi borçlarını cami ve cami arsası satarak kapatmaya çalışırken yeni bir skandal gündeme geldi. AKP'li Belediyelerin hastane ve sosyal tesis arazileri ile Hazine arazilerini trampa ederek milyonlarca liralık arsa rantı sağladığı öğrenildi.
 
Maliye Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında Haseki Hastanesi için yapılan trampada büyük skandallar yaşandı.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hürrem Sultan tarafından yaptırılan ve halen de Haseki Hastanesi olarak kullanılan arsaları ve Bağcılar Hastanesi'nin arsalarını Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne devretti. Bunun karşılığında ise İstanbul'un değişik semtlerinde bulunan, konut, alışveriş merkezi gibi yapılaşmaya uygun Hazine arsaları belediyeye verildi.
 
Yapılan Devir teslimde Maliye bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na borçlu çıktı. Maliye'nin verdiği arsaların bedeli olarak 75 milyon liralık bir fiyat belirlenirken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlı'nın arsalarını 167 milyon liralık değer biçildi.
 
Bakanlıkların AKP'li belediyelere bu şekilde peşkeş çekmeler yapılırken, muhalefet partilerinin ellerinde olan belediyelerin ise yardımları kesiliyor, projeleri kabül görmüyor, kendi imkanları ve kaynakları ile AKP'li Belediyelerden daha iyi hizmet yaptığı belirtiliyor.
 
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN BU TRAMPA'DAKİ AVANTAJLARI
 
» İstanbul Büyükşehir Belediyesi, karşılıksız olarak "imara açılabilecek" araziler elde etme imkânı sağlıyor.
 
» Bu yöntemle, belediyenin kasasından para çıkmadığı için, Hazine arazilerinin alımı da yönetim organlarında tartışılmamış oluyor.
 
» Hazine'den alınan araziler üzerinde öncelikle imar değişikliği yapılıyor ve ardında da satışa sunuluyor veya yeni projeler için kullanılıyor. Böylece, 100 liraya alınan bir arsa imar değişikliği ile birlikte iki katı üç katı değere ulaşıyor.
 
» Hastane, okul ve cami gibi sosyal tesislerin arsaları daha çok hayırseverler tarafından bağışlandığı için hiçbir şekilde alınıp satılamıyor. Söz konusu arsalar, Hazine'ye devredilince bu kez üzerinde işlem yapmanın yolu da açılıyor.
 
» Hastanenin veya caminin arsası ile ilgili proje üretmenin yolu açılıyor.
 
» Ayrıca hastanelerinin Hazine'ye devredilmesi ile birlikte, hastanenin arsasının üzerinde yetki kullanılmasının da yolu açılacak. Örneğin, hastanenin özelleştirilmesi gibi bazı kararlar alınabilecek. (BCE)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com