'İstanbul Bienali, Venedik geride bıraktı'

'İstanbul Bienali, Venedik geride bıraktı'
12. İstanbul Bienali dünya basınından olumlu tepkiler almaya devam ediyor...

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 12. İstanbul Bienali, kapılarını açtığı 17 Eylül tarihinden bu yana yoğun ilgi görüyor. 12. İstanbul Bienali sergilerini, açık olduğu iki hafta boyunca 30 bine yakın kişi ziyaret etti. Açılışından bu yana uluslararası güncel sanat çevrelerinden 600'e yakın sanat eleştirmeni ve gazetecinin ziyaret ettiği İstanbul Bienali, dünyanın önde gelen pek çok basın organında da geniş yer buldu. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve İsviçre basınının yanı sıra, Güney Amerika ve özellikle Brezilya basını da, 12. İstanbul Bienali haberlerine geniş yer ayırdı. İngiltere basınının yüksek tirajlı gazetelerinden The Independent'ta, New York MoMA'nın (Modern Sanat Müzesi) direktörü Glenn Lowry'nin, “yıllar içinde statüsü giderek artan İstanbul Bienali'nin, Venedik Bienali'ni de geride bırakarak, dünya sanat ajandasının en cazip etkinliği olduğu” yorumuna yer verildi. International Herald Tribune Gazetesi'nde Susanne Fowler, bienali “özünde siyasi, sadeleştirilmiş ve gizemli” başlığıyla duyururken; The Guardian yazarı Fiachra Gibbons, “12. Bienal'in, bugüne kadarki İstanbul Bienalleri arasında en iyisi” olarak anıldığına ve etkinliğin “İstanbul'un kültürel güç olarak yükselmesindeki en büyük gösterge” olduğuna dikkat çekti. ABD merkezli The Wall Street Journal Gazetesi'nin 17 Eylül tarihli sayısında Kelly Crow, “İstanbul'daki canlı sanat ortamının bienale olumlu katkı sağladığını” belirtti.

Der Tagesspiegel: TÜRK BAHARI
Almanya'nın en önemli gazetelerinden Süddeutsche Zeitung'da Catrin Lorch, “Bienallerde 90'lı yılların başından bu yana süregelen sergileme formatının bu bienalle kırıldığı; küratörlerin eserler ve objelerle dünya sanki bir müze deposuymuşçasına detaylı şekilde çalıştıkları”nı aktardı. 23 Eylül tarihli Alman Der Tagesspiegel Dergisi'nin “Türk Baharı” başlıklı haberinde ise Ruediger Schaper, “İstanbul'da yaşanan büyük patlamanın kültür alanında da kendini gösterdiği ve 12. Bienal'in uluslararası çapta meydan okuduğu” görüşünü savundu. İspanya'nın en yüksek tirajlı gazetelerinden El Pais'in 16 Eylül tarihli sayısında, Angeles Garcia, Félix González-Torres'in eserlerinin dünyanın en politik şehrinde takdir edildiğini ve küratörlerin “González-Torres'in sanatsal ışıltısıyla, çalkantılı ve yaşlı İstanbul'u New York'a denkleştirdikleri” görüşünü savundu.

'Bienal'in siyasi kişiliği'
İspanyol El Mundo Gazetesi'nde Javier Hontoria, İstanbul Bienali'nin “son yıllarda kendisine ilgi çekici siyasi bir kişilik katmasıyla birlikte, uluslararası sahnede kaçınılmaz bir referans” haline geldiğini belirtti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com