"İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör" Forum Dizisi

İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör Forum Dizisi
Citi Küresel Hükümetlerle İlişkilerden Sorumlu Yönetici Direktörü Johnston:

NEW YORK (AA) - Citi Küresel Hükümetlerle İlişkilerden Sorumlu Yönetici Direktörü Charles Johnston, "Türkiye'nin geldiği yol ve elde ettiği başarılar göz önüne alınınca doğru yolda giden ve büyüme sancıları çeken bir ülke olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

ABD'nin New York şehrinde düzenlenen "İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör" isimli forum dizisinin ikinci etkinliğinde konuşan Johnston, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) sürecinin ülkeye sağladığı imkanları ve bunun gelecek için avantajlarını değerlendirdi.

Türkiye'nin son 10-15 yıldır çalkantısız bir dönem geçirdiğini ve borsaların böyle istikrarlı ortamlarda geliştiğini vurgulayan Johnston, AB sürecinin de Türk ekonomisine büyük bir güç verdiğini dile getirdi. Johnston, "Avrupa'ya giriş konusu taşlı bir yol ama anladığım kadarıyla yeniden açılmaya başladı. Türkiye'nin AB'ye girme hevesi, kendi ticari ortamını geliştirme ve modernize etme imkanı sağlıyor. Dolayısıyla yeni ticari kodlar geldi. Gerçek sözler verildi bu konuda" diye konuştu.

Ekonomi ve iş alanındaki konulara bakılınca, Türkiye'de gayri safi milli hasılanın yükselmesinin, ekonominin pozitif yönde gittiğini gösterdiğini söyleyen Johnston, kriz ve durgunluklar döneminde bile Türk ekonomisinin iyiye gittiğini vurguladı.

Türkiye'de yabancı yatırımcıların borsadaki payının yüzde 63 civarında olduğunu ifade eden Johnston, bu durumun Türkiye'yi finansal bir merkez olarak ön plana çıkardığını kaydetti. Johnston, "Bu çok sağlıklı bir rakam ve iyi bir belirti" dedi.

 

- İstanbul'un finans alanındaki durumu

 

İstanbul'un uluslararası finans alanındaki durumuna ilişkin son verilere de değinen Johnston, mart ayında yayınlanan finansal merkezler istatistiklerine göre İstanbul'un değerlendirmeye alınan 83 şehir arasında 47. sırada yer aldığını hatırlattı.

Değerlendirmede iş ortamı, vergilendirme, insan yatırımı, alt yapı ve itibar konularına bakıldığını anlatan Johnston, "Uluslararası finans merkezi olma rekabeti gerçekten çok zorlu. Güçlü ekonomisi olan birçok ülke bu sıralamada yükselmeye çalışıyor. İstanbul'un coğrafi konumu gerçekten mükemmel. Bu bölgeye baktığınızda üst sıralara yaklaşan sadece İstanbul var. Türkiye de Borsa İstanbul da itibar konusunda çok daha iyi duruma gelecektir. Özellikle yeni uluslararası anlaşmalarla İstanbul'un konumu yükselecek" görüşünü paylaştı.

Johnston, Türkiye'nin 2015'te G20'nin başkanlığını yapacağına da dikkati çekerek, bunun Borsa İstanbul ve Türk ekonomisinin canlanmasına büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

 

- Türkiye'deki siyasi gündem

 

Türkiye'de son dönemde yaşanan siyasi gelişmelere de değinen Johnston, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın kendilerine bu konuda bilgi verdiğini söyledi. Türkiye'nin diğer demokrasilerin normal olarak geçtiği yollardan geçmekte olduğunu anlatan Johnston, "Türkiye'nin geldiği yol ve elde ettiği başarılar göz önüne alınınca doğru yolda giden ve büyüme sancıları çeken bir ülke olduğunu söyleyebiliriz" değerlendirmesini yaptı.

Kamuoyunda çok fazla bilgi olduğunu ve "bilgi aşırılığı" yaşandığını ifade eden Johnston, olayları kısa vadeli değerlendirmenin yanlış olacağına işaret etti. Johnston konuşmasını, "Bugün Türkiye'nin ünü konusunda bazı sorunla var ama Türkiye'nin gerçek anlamda ne yaptığına objektif olarak bakarsak biz Türkiye'de çok büyük büyüme imkanları ele geçirecek durumdayız" şeklinde tamamladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com