“İstanbul Bronşiti”ne dikkat!

“İstanbul Bronşiti”ne dikkat!
Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Küçükusta, kış aylarında kuru öksürükle ortaya çıkan “İstanbul Bronşiti”ne karşı uyardı: “Saatlerce AVM’de kalmayın, evinizi havalandırın, yatak odanıza halı sermeyin.”

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, son yıllarda sağlık literatürüne giren hastalıklardan birinin “İstanbul Bronşiti” olduğunu belirterek, her geçen yıl daha fazla insanı etkilediğini söyledi.
 
Vatan’ın haberine göre, hastalığın adını 7 yıl önce “İstanbul Bronşiti” olarak tanımlayan Prof. Dr. Küçükusta, ilk belirtilerin kendini kuru öksürükle belli ettiğini ifade etti. Küçükusta’ya göre “metropol hastalığı” olarak adlandırılan İstanbul Bronşiti, inatçı bir solunum yolları hastalığı, ancak kalıcı bir hastalık değil. Astımla da hiçbir ilgisi yok. Çünkü İstanbul Bronşiti’nde hırıltı, nefes darlığı, alerji gibi astımın karakteristik özelliklerinden hiçbiri görülmüyor.
 
“İLK BELİRTİSİ KURU ÖKSÜRÜK”
 
Küçükusta, bu hastalıkla ilgili şunları anlattı:
 
“İstanbul Bronşiti’nin esas belirtisi kuru öksürüktür. Küçük çocuklarda öğürtü ve kusmaya, kadınlarda ise idrar kaçırmaya neden olabilir. Öksürük, nöbetler şeklinde ortaya çıkar ve genellikle geceleri daha fazladır. Birçok hasta gece ya da sabaha karşı öksürükle uykusundan uyanır. En çok çocuklarda görülmekle beraber her yaştan insanda saptanabilir. Erişkin yaşta kadınlarda daha sık rastlanır, buna karşılık erkeklerde çok seyrektir. Çocuklarda görülen İstanbul bronşiti genellikle 6-7 yaşlarından sonra tamamen geçer. İstanbul Bronşiti, Ankara, İzmir başta olmak üzere hava kirliliği, yaşama stili bakımından İstanbul’a benzeyen başka şehirlerde de görülebilir, ancak bu hastalığa köylerde ve kırsal alanda rastlamak pek mümkün değil. Hastalık ekim ayından itibaren başlıyor, nisana kadar devam ediyor.”
 
Hastalıktan nasıl korunursunuz?
 
- Önce evinizi tedavi edin. Çocuğunuzun odası güneş görsün.
 
- Yatak odasında koltuk, kanepe, divan, post olmasın. Evde toz yapacak eşyalar bulunmasın.
 
- Evinizde başka odada bile olsa sigara içilmesin, hatta sigara içenleri evinize bile almayın.
 
- Yazın bol bol denize girin.
 
- Bütün tedbirlere rağmen çocuğunuz yine gece ağzı açık yatıyor ve horluyorsa burnunu günde birkaç defa evde kendi yapacağınız tuzlu su ile yıkayın.
 
Küçükusta, İstanbul bronşitine yakalanmamak için ise şu önlemleri önerdi:
 
“İstanbul Bronşiti’nin sigara ve alerji ile ilgisi yok, ancak sigara dumanına maruz kalmak öksürük krizlerini tetikleyen çok önemli bir faktör. Temel tedavisi sprey şeklindeki kortizon ve ağız yoluyla alınan yeni kuşak antihistaminiklerdir. Bu ilaçlar, hastalık belirtileri tamamen geçmiş olsa bile, en az 2-3 ay süreyle kullanılmalıdır. Metropolde yaşayan insanlar saatlerce AVM’lerde kalıyor. Mümkün olduğunca bu kapalı yerlere girmeyin. Evlerde kullanılan halılar yünlü olmasın. Çocuğunuzun odası güneş gören bir oda olsun. Yatak odasında toz barındırabilecek halı ve kilimler bulundurulmasın. Yatak, yorgan ve yastığınızın kaz tüyü-kuştüyü yerine pamuktan olması daha uygun. Evinizin ısısı kışın 20-21 derece; nemi de yüzde 45-50 arasında olsun. Hastalığa yakalananlar sıcak içecekler, bol sıvı ve zencefilli bal içsin.” (CK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com