İstanbul depremi yakın mı?

İstanbul depremi yakın mı?
İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Ahmet Ercan son zamanlarda yaşanan depremlerin beklenen İstanbul depremi üzerindeki etkisini değerlendirdi.

İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Ahmet Ercan'a göre, aksine, yaşanan depremlerin Türkiye için çok iyi haber olduğunu söyleyerek 'Zira Endonezya'daki sarsıntının yarattığı dalga sonucu yaşanan depremler, Anadolu'daki faylarda taşma noktasına gelen enerji birikiminin de boşalmasını sağlamış oldu' dedi.

ERCAN'IN AÇIKLAMALARI

"Ben Van'da 7.2'lik depremin ardından, 6.0 civarında bir artçı deprem daha bekliyordum. O günden bu yana en fazla 5.9 büyüklüğünde bir artçı oldu. Açe Depremi'nden sonra ise 4.0 ile 4.5 arasında üç deprem meydana geldi" diyen Ercan, bu sayede büyük deprem ihtimalinin çok zayıfladığını söyledi.

Aynı şekilde, büyük İstanbul depremi riskinin de bu sayede zayıfladığını belirten Ercan, "Ben İstanbul depremi için 2045 tarihini vermiştim, bazı bilim insanları ise 'Eli kulağında' diye açıklamalar yaptılar. Böyle bir gerginlik olsaydı, şimdiye kadar patlardı. Bu gösterdi ki İstanbul depremi yakın değil" diye konuştu.

AYNI FAYDA OLMASINA GEREK YOK

Böyle deyince akıllara şu soru geliyor: Türkiye, Şili, California ve Endonezya dünyanın dört bir yanında farklı fay hatları üzerinde olmalarına rağmen, bu depremlerin birbirleriyle ne ilgisi var?

Bu sorunun cevabını yine Ercan verdi:

"Endonezya bölgesinde sekiz yıl arayla 9.1'den sonra 8.6'lık deprem olması beklenmedik bir olaydı. Açe depremiyle ortaya yaklaşık 600 atom bombası büyüklüğünde bir enerji ortaya çıktı. Bu enerji dalgaları 6372 kilometre derine, yani dünyanın çekirdeğine kadar indi ve yer serbest salınıma geçti.

"Yerin üç farklı serbest salınım hareketi sonucu da iri kırıklar üzerinde birikmiş gerginliğin taşma noktasına geldiği yerlerde (Şili, Meksika, California gibi) depremler meydana geldi. Yani çok uzak yerlerde dahi Açe'nin etkilerini görmeye başladık. Bir iyi haber daha: Hareketin genliği düşüyor, dünya genelinde bir hafta kadar sonra sönümlenecektir."

İSTATİSTİKLER ALT ÜST OLDU

Ancak Ercan'la aynı fikirde olmayan uzmanlar da var. Tarihte depremlerden en çok zarar görmüş ülkelerden biri olan Romanya'nın tanınmış deprem uzmanı Gheorghe Marmureanu, bu deprem yoğunluğunun normal bir durum olmadığı görüşünde.

Avrupa Sismik Erken Uyarı Sistemi'nin (SAFER) Romanya biriminin de başkanı Marmureanu'ya göre geçtiğimiz hafta boyunca yaşanan depremlerin birbiriyle hiç ilgisi yok. Dahası bu yaşananlar sıra dışı bir durum.

Marmureanu, Endonezya'daki depremin bilimle açıklanamayacak bir "sürpriz" olduğunu belirterek, "İstatistikler bize Asya bölgesinde ortalama 500 yılda bir bu kadar büyük deprem olduğunu gösteriyor. Ancak 2004 yılından bu yana, büyüklüğü 8'in üzerinde üç tane deprem oldu. Bu durum sismolojik istatistiklerin çok ötesinde" dedi.

Romanyalı uzman, "Bir sorun var, Endonezya bölgesinde çok fazla büyük deprem oluyor" diye konuştu.

YOKSA GÜNEŞ'TEKİ FIRTINALAR MI?

Bir başka deprem ülkesi Tayland'ın tanınmış doğal afet uzmanı ise Smith Dharmasaroja deprem fırtınasının nedeninin dünyanın içinde değil dışında olduğunu savundu.

NASA'nın kısa bir süre önce yayımladığı bir rapora dayanarak, Güneş'teki fırtınaların dünyanın manyetik alanını etkilediğini belirten Smith, "Bu durum 10 Nisan'dan beri yaşanıyor. Hint Okyanusu çevresindeki depremler de bunun bir işareti" dedi.
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com